ODS prokoukla Nečase. Nevěří jeho důvodům pro odvolání Pospíšila

27.06.2012 16:10 | Zprávy

Občanští demokraté jsou odvoláním Jiřího Pospíšila z postu ministra spravedlnosti v šoku. Nejen opozice, ale i poslanci nejsilnější vládní strany zdůvodnění premiéra Petra Nečase nevěří.

ODS prokoukla Nečase. Nevěří jeho důvodům pro odvolání Pospíšila
Foto: Martin Kovář
Popisek: V Polygonhousu proběhla Výkonná rada ODS

Premiér Nečas informoval telefonicky ráno o svém záměru jen úzký okruh osob, podle našich informací například předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavu Němcovou (ODS), ale většina poslanců se o konci Jiřího Pospíšila ve vládním kabinetu dozvěděla z médií nebo od kolegů, kteří nečekanou zprávu slyšeli dřív. „Dozvěděla jsem se o tom z internetu,“ potvrdila ParlamentnímListům.cz poslankyně ODS Jana Černochová. „Podle mne je odvolání Jiřího Pospíšila škoda, protože v resortu se za jeho vlády odehrála spousta pozitivních věcí. Projednávali jsme jím předkládané balíky zákonů, které zjednodušily procesní řízení,“ oceňuje práci Jiřího Pospíšila ve funkci ministra.

Pospíšil si své renomé ničím nepošpinil

I řada dalších členů ODS potvrzuje, že vládní program týkající se Pospíšilova resortu byl příkladně plněn. Navíc si Pospíšila váží jako odborníka i člověka jeho současní i bývalí straničtí kolegové. „Byl vždy schopný a vstřícný, nikdy nebyl arogantní. Ministroval celých šest let a zanechal za sebou úctyhodný kus práce, určitě si své renomé žádným krokem nepošpinil,“ je přesvědčena bývalá poslankyně ODS Eva Dundáčková, která strávila v poslanecké lavici dvanáct let, a jako právnička s Pospíšilem byla v úzkém pracovním kontaktu.

Málokdo věří, že premiér odkryl pravé důvody svého kroku. „Důvod odvolání, že chtěl ministr více peněz do svého rezortu, považuji za směšný. Všichni poslanci branně bezpečnostního výboru sněmovny věděli, že rozpočet vězeňství je podseknutý, už v době, kdy se o něm hlasovalo. Bylo všeobecně známo, že budou chybět peníze na provozní náklady ve věznicích, Pospíšil na to mnohokrát upozorňoval,“ prohlásil pro ParlamentníListy.cz jeden z poslanců ODS, který je členem výboru. Podle něj byl rozpočet vězeňství sestaven jako vyrovnaný jen díky fiktivním příjmům z prodejů a bylo jasné, že pokud ze státní pokladny nedorazí více peněz, nebude se ve věznicích ani topit, ani svítit.

ODS má hodně odborníků na právo, třeba Řápkovou nebo Jančíka

Mnozí kritizují i způsob odvolání Pospíšila, který je jako místopředseda strany členem nejužšího vedení ODS, o svém odchodu z funkce se od premiéra dozvěděl půl hodiny před tím, než jej prezident Václav Klaus odvolal. Poukazují i na to, že kvůli stoprvnímu hlasu poslance Věcí veřejných Milana Šťovíčka ve sněmovně vláda odmítla zrušit těžební limity, a přitom odvoláním vlastního ministra riskuje, že o něj přijde. „Vzpomněl jsem si v této situaci na bývalého premiéra Mirka Topolánka. Odvolal Vlastimila Tlustého z postu ministra financí a nakonec na to doplatil, když Tlustý spolu s dalšími poslanci vyslovili nedůvěru jeho vládě v polovině předsednictví Česka v Evropské unii,“ připomněl další občanský demokrat obdobnou situaci v minulém volebním období.

„Jsem přesvědčena, že Jiří Pospíšil své odvolání ustojí,“ míní Dundáčková. Je však podle ní důležité, aby jeho nástupce nebyl nijak poskvrněn. „Máme hodně odborníků – právníků, vedle Marka Bendy ještě Řápkovou nebo Jančíka,“ reagovali pro ParlamentníListy.cz s nadsázkou někteří poslanci ODS na premiérova slova, kterými odpovídal na otázku, zda příští ministr spravedlnosti bude člen ODS nebo nestraník jako nedávno jmenovaný ministr školství. „Máme mnoho vlastních odborníků,“ potvrdil premiér, že si ODS ponechá resort spravedlnosti.

Ministři ODS premiéra hájí

I když náhlé odvolání Jiřího Pospíšila (ODS) z funkce ministra spravedlnosti část jeho stranických kolegů překvapilo, ministři z řad občanských demokratů většinou obhajují zdůvodnění premiéra a předsedy ODS Petra Nečase. Předseda vlády sesazení vysvětloval ztrátou důvěry kvůli tomu, že Pospíšil manažersky a rozpočtově nezvládá svůj úřad.

"Vláda rozpočtové zodpovědnosti musí být tým, který při plnění tohoto úkolu táhne za jeden provaz. Neumím si představit, že bych za dané situace opakovaně žádal o navýšení prostředků pro svůj resort," řekl ČTK ministr obrany Alexandr Vondra (ODS).

Politika je kruté řemeslo

Podotkl, že pro Nečase je stabilizace veřejných financí nejvyšší prioritou, což potvrdil i ministr zemědělství Petr Bendl (ODS). "Politika je dost kruté řemeslo a místo ve vládě nemá nikdo jisté. Ostatní spekulace, které zazněly považuji spíše za bublinu," řekl pak pro ČTK Bendl. Reagoval tak na tvrzení například opoziční ČSSD, která za vyškrtnutím Pospíšila z vlády vidí mocenský boj v ODS nebo snahu ovlivnit obsazení šéfa vrchního státního zastupitelství v Praze.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa přiznal, že ho premiérovo rozhodnutí překvapilo. Připomenul ale, že financování vězeňství se na vládě řešilo delší dobu. "Politika je kruté řemeslo," použil Chalupa podobná slova jako Bendl.

Místopředseda Senátu a lídr prezidentských primárek ODS Přemysl Sobotka řekl, že jde o rozhodnutí premiéra a že Nečasovy důvody pro Pospíšilovo odvolání zná pouze z médií. O jiných proto odmítl spekulovat. Nečas podle něj svůj záměr pouze "suše oznámil" dnes ráno stranickému grémiu v závěru jeho jednání, aniž předem cokoli naznačil. "Je to jeho pravomoc," dodal Sobotka.

Přepřahat uprostřed reformy státního zastupitelství je neuvážené

Někteří poslanci ODS se obávají, že pokud nástupce Jiřího Pospíšila nevyhoví návrhu nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana a nepotvrdí do křesla vrchní státní zástupkyně Lenku Bradáčovou, nejenže to bude důkazem, jaký byl pravý důvod odvolání, ale že to navíc poškodí ODS. Šéf Transparency International David Ondráčka však upozorňuje, že stačí, když se její jmenování pozdrží, protože na nejvyšším postu v Praze zůstane Libor Grygárek, tedy pravá ruka odvolaného vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly, a ten zajistí, aby se některé citlivé kauzy k soudu vůbec nedostaly. „Ani Pospíšil nebyl bez chyby. Ale z jeho odvolání mohou mít radost jen zločinci, protože reforma státního zastupitelství je právě uprostřed. Může to zabrzdit zákon, který byl předložen a který měl zajistit reformu a vytvořit speciály pro korupci a korupční kriminalitu,“ varuje pro ParlamentníListy.cz Ondráčka.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vystoupení Pavlova Koláře v ČT dopadlo velmi špatně. Všichni to viděli

11:25 Vystoupení Pavlova Koláře v ČT dopadlo velmi špatně. Všichni to viděli

Klíčový muž současného prezidenta Petr Kolář, kterého sám Petr Pavel označil jako přítele po boku, s…