Oranžový senátor souhlasí s církevními restitucemi. Za těchto podmínek

15.08.2012 8:15 | Zprávy

V těchto dnech je v Senátu projednáván zákon o církevních restitucích. Podle senátora a předsedy Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Jana Hajdy (ČSSD) je třeba vyrovnání dokončit, avšak spravedlivým způsobem. Ten by neměl poškodit ani české daňové poplatníky, neprolomit restituční hranici roku 1948, nezpochybnit dekrety prezidenta Beneše ani pozemkovou reformu T. G. Masaryka.

Oranžový senátor souhlasí s církevními restitucemi. Za těchto podmínek
Foto: Hans Štembera
Popisek: V Senátu proběhla konference na téma aktivni stárnutí a mezigenerační solidarita v ČR

Sociální demokrat Jan Hajda by rád zdůraznil, že on i celá strana sociálních demokratů jsou pro vyrovnání s církvemi, neboť jim podle slov předsedy výboru v 50. letech byly zcela prokazatelně učiněny velké křivdy. Jenže tak, jak ho pro vyrovnání připravili v dolní komoře Parlamentu ČR, zákon prostě schválit nelze.

Mezi důvody podle senátora Hajdy patří to, že uvedený návrh jasně prolamuje hranici 25. února 1948. Pokud by český parlament zákon v této podobě schválil, došlo by podle něj „nejen ke znevážení demokratických principů prezidentů Masaryka a Beneše, jejich úsilí o demokratizaci společnosti, ale navíc by se otevřela Pandořina skříňka pro nároky těch, na které se vztahovaly Benešovy dekrety a hranice 25. 2.1948,“ zní z prohlášení předsedy Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu pro ParlamentníListy.cz.

Vysoké ceny, inflace a zákon před rovností

Další problém vidí Hajda ve způsobu ocenění majetku. „Nehorázně vysokými náhradami cen u půdy, místo 11,- Kč/ha je použito 44,- Kč/ha, obdobně je to i u lesů,“ míní s tím, že dle propočtu expertů jde o nepřiměřené navýšení náhrad o 54 miliard korun.

Navíc náhradu dostanou i církve, které v 50. letech na našem území neexistovaly. Podle předsedy jde o sedm církví z patnácti, a některé z nich se k restituci ani nepřihlásily.

Tím, že zákon v nynější podobě ruší dekrety prezidenta Beneše, umožňuje i restituci majetku Řádu německých rytířů, kam můžeme započítat třeba hrady Sovinec a Bouzov, míní sociální demokrat.

Dalším z důvodů, proč zákon o vyrovnání s církvemi odmítnou v podobě předložené Poslaneckou sněmovnou, je inflace. „Je třeba zásadně odmítnout garantované úročení náhrad dle inflace na 30 let, když toto pánové Nečas a Drábek zásadně odmítají u důchodců,“ uvažuje Hajda a dodává, že ještě 17 let mají daňoví poplatníci přispívat na platy duchovních.

Předseda Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu rovněž připomíná, že restituční proces vůči fyzickým osobám předpokládal „odstranění a zmírnění některých majetkových křivd.“ Jenže se církvím nahrazuje a vrací vše, bez ohledu na to, co již obdržely, popírá se tím rovnost před zákonem.

Církevní restituce je třeba dokončit, vzkazuje Hajda, ale „takto formulovaný zákon vrazí hluboký klín mezi církve a většinu společnosti se všemi negativními důsledky“, dodává senátor ParlamentnímListům.cz.

Hlasovat proti budou všichni

I dnes dopoledne začne v Senátu debata o vyrovnání mezi státem a církvemi. Podle předsedy senátorského klubu ČSSD Petra Víchy sice má klub vždy volné hlasování, přesto bude všech 33 sociálních demokratů hlasovat proti. Na včerejší schůzi klubu to přislíbili předsedovi strany Bohuslavu Sobotkovi. Nutno podotknout, že má levice v senátu většinu.

Šéf ČSSD vzkazuje, že zákon neprojde za žádnou cenu. Podle něj senátoři a poslanci sociální demokracie tento vládní návrh zákona nepodpoří a pro případ, že nakonec nebude přijat, navrhuje zahájení nového kola jednání mezí státem a církvemi za účasti všech parlamentních stran.

Nečasovo rozčarování

Kvůli tomu i premiér Petr Nečas (ODS) na levici ostře zaútočil. Obvinil je z populismu, občanských útoků a rétoriky ve stylu 50. let.

Šéf kabinetu vyrovnání s církvemi prosazuje i proto, že není rozumné je odkládat kvůli hospodářské krizi a škrtům v rozpočtu. Podle Nečase by došlo de facto k odluce státu od církví a zmizí naprosto nesmyslný stav, kdy duchovní jsou placeni jako státní úředníci. Pokud by byl zákon přijat, skutečně by narovnal vztahy mezi státem a církvemi, všemi, nejen katolickou církví, tvrdí.

Občanští demokraté navíc nemají zájem ani na tom, aby téma církevních restitucí zásadně zasáhlo do kampaně před podzimními volbami. Myslí si totiž, že čím déle se o věci bude jednat, tím spíš by mohli někteří poslanci začít váhat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jno

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Vaše ,,pomoc" živnostníkům

Jak nám má pomoci odložení plateb na pojištění, když zálohy stejně tak či tak budu muset uhradit? Paradoxně když se mi nebude v podnikání dařit, tak kde pak vzít peníze na zaplacení záloh, které jste dost zvýšili? Nemyslíte, že by bylo prospěšnější, kdybyste je nezvyšovali? Tvrdíte, že je to kvůli d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vystoupení Pavlova Koláře v ČT dopadlo velmi špatně. Všichni to viděli

11:25 Vystoupení Pavlova Koláře v ČT dopadlo velmi špatně. Všichni to viděli

Klíčový muž současného prezidenta Petr Kolář, kterého sám Petr Pavel označil jako přítele po boku, s…