Společnosti Herzmann, s. r. o. a Data Collect, s. r. o. provedly v rámci projektu Český volič společný průzkum k tématu voleb do Evropského parlamentu. Proč o volebním potenciálu i volebním modelu hovoříte jako o experimentu?
Experiment spočívá za prvé ve sběru. Jde o smíšený model. Polovina dotázaných odpovídala na telefonické dotazy a polovina na on-line dotazník. To je ve světě poměrně hodně používaná kombinace, ale v České republice moc velkou tradici zatím nemá, spíše je to ojedinělá záležitost. A za druhé jsem stanovil nový model interaktivního vážení, to znamená těch statistických výpočtů, které jsou za tím volebním modelem. Protože ten volební model, na který jsem byl zvyklý, zůstal vlastnictvím ppm factum a já samozřejmě respektuji, že používají metodiku tak, jak tam byla vyvinuta. Proto jsem se pokusil jít na to trochu jiným způsobem.
Je z výsledků, které představujete, pro Vás osobně něco výrazným překvapením?
Mě překvapilo mimořádně dobré umístění Úsvitu, který atakuje ve volebním modelu téměř deset procent a má poměrně slušný volební potenciál. Na druhé straně mě překvapilo, jak málo v tom volebním modelu vychází podpora pro KDU-ČSL. Když jsem analyzoval důvody, tak v těch datech se důvod dá najít. Spočívá v tom, že zatím nezanedbatelná část příznivců KDU-ČSL váhá, jestli k těm volbám má přijít, což je u této strany netypické. Její voliči se vždy považovali za disciplinované. Možná se straně ve zbývajícím čase podaří dosáhnout toho, že její voliči přijdou, ale teď aktuálně to vypadá na necelá čtyři procenta. To je pro mě překvapení.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník