ROZSUDEK NAD VÍTEM BÁRTOU A JAROSLAVEM ŠKÁRKOU ZDE
Konec předsedy poslaneckého klubu Věcí veřejných Víta Bárty ve vysoké politice může znamenat dnešní verdikt Obvodního soudu pro Prahu 5. To tehdy, pokud nad ním v kauze údajného uplácení poslanců Jaroslava Škárky a Kristýny Kočí zazní odsuzující rozsudek. Rozhodnutí soudu zcela jistě ovlivní jednání poslaneckého klubu i grémia, které si VV na odpoledne naplánovaly.
Státní zástupkyně Hana Vrbová navrhla pro Víta Bártu i Jaroslava Škárku podmíněné tresty, obhájci obou obviněných požadují zproštění viny. Škálu možností rozsudku minulý týden ještě rozšířil soudce Jan Šott, který oba dva poslance upozornil, že může jejich jednání, žalované jako podplácení a přijetí úplatku, překvalifikovat.
Na jednáních VV bude dnes horko
Ve světle rozsudku pak bude probíhat odpolední jednání poslaneckého klubu VV a grémia. Když se grémium sešlo naposledy, bylo z toho dlouhé rokování a závěry, které málem přivodily pád vlády. Grémium totiž vyzvalo ministry za Věci veřejné, aby podali demisi, a zároveň nadiktovalo koaličním partnerům požadavky, jejichž splněním podmiňovalo setrvání VV ve vládě.
Z demisí však nebylo nic a především brífink ministra dopravy Pavla Dobeše, na němž oznámil, že rezignovat nemíní, vyvolal pnutí uvnitř nejmenší vládní strany. Ta se dostala i pod velký tlak koaličních partnerů, kteří ji postavili před rozhodnutí, zda kývne na jimi požadovaná úsporná opatření pro příští dva roky, nebo vláda padne a budou se v červnu konat předčasné volby. A tak VV samozřejmě ustoupily.
Nevyhrožují jen VV, ale také Kalousek
„Myslím, že Věci veřejné musejí někdy na veřejnost působit jako UFO. Přesně tohle byl jeden z těch případů. Přesně před tím jsem na grémiu varovala, že hrozba odchodu z vlády bude nesrozumitelná,“ říká v rozhovoru pro Hospodářské noviny místopředsedkyně vlády i VV Karolína Peake. „Nejmenšímu a nejmladšímu partnerovi někdy zbývají trochu hysterická gesta tohoto typu. Ale myslím, že jsme to trochu přepískli,“ uznává.
Zároveň připomíná, že ultimáta nejsou specifikou jen její strany. „Ve středu dopoledne na vládě zatlačil pan Kalousek na rozpočtová pravidla s tím, že pokud nebudou schválena, on končí. Čeká nás také rozpočtové určení daní, o němž jsem se od TOP 09 na úterním jednání K12 dozvěděli, že bez něj tato vláda nebude. Takže to nejsou VV, kdo stále vyhrožuje,“ upozorňuje Peake.
Chce pomoci VV vybabrat se z nynější situace
Vypočítává, co VV dosáhly při vyjednávání o daňovém balíčku. „Zpočátku byl návrh na jednotnou sazbu, my jsme vybojovali zachování dvou sazeb. Bylo navrženo úplné zmrazení důchodů, my jsme vybojovali alespoň třetinovou valorizaci. Bylo navrženo zrušení porodného, to se také rušit nebude,“ chlubí se místopředsedkyně VV, co všechno se její straně podařilo změnit.
Peake se netají tím, že se chce ucházet o post předsedkyně VV. „Chci naší straně pomoci, aby se ze své situace vybabrala. Možná se to nepovede, možná je můj styl politiky naivní, že se ukáže, že kdo je slušnej a hodnej, je nakonec blbej, ale za pokus to stojí,“ myslí si vicepremiérka pro boj s korupcí, která pro kandidaturu na post předsedkyně cítí podporu řady kolegů.
Tváří Bártovy strategie by Peake být nechtěla
Pokud by se předsedkyní stala, nastavila by jasná pravidla, aby se v politice neznemožnila. To se týká především paralelního vedení VV ze strany Víta Bárty. „Je to problém. Protože součástí osobnosti Víta Bárty je do všeho zasahovat, mít všechno pod kontrolou. Je to styl jeho jednání a s tím mám velký problém,“ podotýká Peake, že by rozhodně nechtěla být jen tváří strategie někoho jiného.
Nynějšímu předsedovi Radku Johnovi VV vděčí za to, že se vůbec dostaly do sněmovny. Navíc protikorupční strategii, kterou VV nyní uplatňují, vytvořil na ministerstvu vnitra on. „Takže řadu zásluh má nejen vůči straně, ale i vůči státu. Je zesměšňován, ale myslím, že je to velmi nefér. Byl to oblíbený novinář, šel do rizika, na led politiky, na kterém většina lidí skončí jako nenáviděná,“ tvrdí v rozhovoru pro HN místopředsedkyně vlády.
Přepisem do novin uděláte blbce z každého
K všudypřítomným odposlechům poznamenává, že už ji občas napadne i při obyčejném rozhovoru, že kdyby si ji v danou chvíli někdo nahrál, tak si budou všichni myslet, že je úplně pitomá. „Přepisem do novin uděláte blbce z každého. Třeba v kauze Janoušek-Bém jsou z devadesáti procent zhovadilé tlachy a k přešetření je tam maximálně deset procent,“ domnívá se Peake.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník