Klientelismus a korupční praktiky zasahují velká města, malé obce a také některé firmy se státní účastí. Ve výroční zprávě to tvrdí Bezpečnostní informační služba (BIS). Podle kontrarozvědky je na regionální úrovni provázaná podnikatelská a komunální sféra. V řadě měst jsou navíc vlivové skupiny schopny zasahovat do rozhodování zastupitelstev.
Podle BIS i loni lobbisté ovlivňovali zakázky státních firem a podniků se stání účastí, například Českých aerolinií, Českých drah nebo České pošty. K netransparentnímu zadávání tendrů mělo dojít i v Lesích ČR nebo Správě železniční dopravní cesty.
A to není všechno. Podnikatelé a lobbisté podle BIS využívali k prosazení svých zájmů ve firmách se státní účastí lidi, kteří mají úzké vazby na jejich vedení. Státní společnosti se navíc dohadují s uchazeči o veřejné zakázky na společném postupu. Machinacím pak nezabránily ani elektronické aukce. Novinkou jsou tajné kódy.
„Některé společnosti si předem domluvily číselné kódy, které potom uváděly v nabízených cenách, a vzájemně se mohly identifikovat," vysvětlil k tomu mluvčí BIS Jan Šubert.
Podle exministra vnitra a člena stálé komise pro kontrolu BIS Františka Bublana (ČSSD) se ale ve zprávě BIS letos objevují věci, které nejsou novinkou, kromě již zmiňovaných tajných kódů při elektronických aukcích. "Český člověk vždy dovede i tady učinit nějaké protiopatření," podoktl Bublan.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová