Platforma tak plní záměry, které zveřejnila v prohlášení dne 4. dubna, o němž ParlamentníListy.cz informovaly.
„V posledních dvou měsících se vedla jednání se všemi současnými parlamentními politickými stranami včetně NS-LEV 21 o tom, jak moc je důležité takovouto komisi zřídit a udělat proto, aby mohla vzniknout a fungovat, i jisté nezbytné legislativní změny,“ řekl politolog a sociolog Ivan Gabal (Veřejnost proti korupci) úvodem.
Občanskou kontrolu toho, jaké dokumenty BIS byly předávány poslancům, zástupci všech stran, se kterými se jednalo, chápou a podporují. „I když vědí, že je to vlastně tak trochu i namířeno proti nim. Uvědomují si však moc dobře situaci, která nastala a která by se pak svými důsledky mohla dotknout právě jich jako politiků,“ vysvětlil Gabal dále.
Občanská komise, která by se dokumenty BIS měla zabývat, by alespoň podle prvních předsevzetí, neměla být trvalá – i když taková podobná varianta ve světě existuje. Trvalá občanská komise, která dozoruje místní kontrarozvědku, funguje například v Kanadě. Pokud by se u nás nakonec dospělo k názoru, že je také nutná, vyžadovalo by to nejen drobnější legislativní změnu, ale i změnu zákona.
Nejde o dozor nad tajnými agenty, ale nad dokumenty, které předávají
„Předesíláme však, že u zmiňované komise nejde o dozor nad BIS, to by jí samozřejmě nepříslušelo, jde pouze o dozor nad dokumenty, které BIS předala politikům, a které mohou být zavřené někde v trezoru,“ vysvětlila dále Hana Marvanová, bývalá politička, dnes advokátka a také významná bojovnice proti korupci (Veřejnost proti korupci). Podle ní je důležité, aby lidé v příštích volbách nevolili zase lidi, na které někde v šuplíku čekají další velké kauzy, které dosud jen někdo z neznámých důvodů nezveřejnil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová