Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) se domnívá, že kauza poslankyně Vlasty Parkanové (taktéž TOP 09) vypovídá o mizerném stavu české společnosti. Ta prý míří k policejnímu státu.
Jde o "bezprecedentní policejní útok na rozhodovací pravomoci státu," řekl Kalousek v nedělních Otázkách Václava Moravce. "To je náběh na policejní stát," dodal ministr v pořadu s tím, že si na ministerstvu procházejí posledních 14 dnů "psychem", zda ministerstvo svým výkladem nepochybilo.
Vše o kauze CASA
Tejc: Kalousek jako Rath. Konečně
Podle člena Bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny Jeronýma Tejce jsou ale Kalouskova slova lež. "Nemohu souhlasit. Ale jsem rád, že se dlouholetí rivalové, Miroslav Kalousek a David Rath po dlouhé době na něčem shodli," řekl ParlamentnímListům.cz Jeroným Tejc z ČSSD.
Poslanec ODS Marek Benda si zase všímá toho, že Kalouskovi práce policie vadí, když se jedná o jeho kolegyni z TOP 09. "I když do značné míry souhlasím s ministrem Kalouskem, že se jedná o pokus kriminalizovat politické rozhodnutí, je s podivem, že se po letech moralizování ozývá zrovna v kauze, která se týká jeho spojenců," uvedl pro ParlamentníListy.cz Benda.
Huml: Kalouskova arogance? Neuvěřitelné
Poslanec Stanislav Huml šel v hodnocení Kalouskova projevu ještě dále. "Pokud je výkladové stanovisko Ministerstva financí v rozporu se zákonem, pak by měl být stíhán i ministr Kalousek. Jeho arogance je neuvěřitelná," řekl redakci v reakci na výroky pána státní kasy ke kauze Parkanová.
Pokud byla zakázka na letouny CASA předražená, pak se prý ministerstvo nechovalo jako řádný hospodář.
Za Vlastou Parkanovou navenek nestojí jen Kalousek, ale i většina TOP 09. Minimálně tedy ti, kteří s ní působili v Topolánkově vládě, jež za nákup letadel CASA zodpovídala.
Kalousek v uplynulém týdnu v oficiálním videu přečetl dopis tehdejšího ministra financí Bohuslava Sobotky ministru obrany Karlu Kühnlovi, kde Sobotka tvrdí, že znalecké posudky na cenu letadel udělat nelze. Právě zmíněné posudky jsou nyní jádrem celého sporu, když někteří z právníků jejich nutnost vnímají jako klíčovou, jiní tvrdí, že jsou zbytečné.
"Co se týče cenového posudku, je pravdou, že jsme o něj ministerstvo financí požádali. Nebyla to však naše povinnost, stejně jako nebyla povinnost ministerstva financí nám vyhovět. Byl to pouze jeden z kroků, kterým jsme se chtěli ujistit, že naše vlastní hodnocení ceny, které zpracovávala sekce vyzbrojování, odpovídá realitě. O skutečnosti, že nám ministerstvo financí nevyhoví, jsme byli vyrozuměni až po jednání vlády, které mě pověřilo nákup uskutečnit," uvedla bývalá ministryně obrany a spravedlnosti na vysvětlenou pro ParlamentníListy.cz.
John varuje před koncem demokracie
Tématu Parkanové a letounů CASA se chytila také opozice. Předseda Věcí veřejných Radek John, člen Mandátového a imunitního výboru, konstatoval, že "pokud by sněmovna Parkanovou ke stíhání nevydala, ztratilo by Česko jako demokratický stát smysl existence." "John by se měl krčit v koutku a mlčet," kontroval Parkanové spolustraník, poslanec TOP 09 Stanislav Polčák.
Jednota TOP 09 však brzy po žádosti policie o vydání Parkanové začala skřípat. Důkazem je vystoupení ministra zdravotnictví Leoše Hegera, který v Partii na Primě minulou neděli řekl, že by Parkanová být vydána měla. "Pokud by se něco podobného týkalo mě, odstoupil bych," řekl ministr.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jana Šulcová