Své prohlášení pojal poněkud žertovně. „Jsem toho názoru, ze by Vlasta Parkanová neměla být vydána, a to z několika pragmatických důvodů. Paní ministryně mohla být záměrně uvedena v omyl. Při zhlédnutí fotografií kokpitu s barevnými tlačítky se tak mohla domnívat, že se vůbec nejedná o zakázku na letouny CASA, ale o nákup registračních pokladen pro bufety a prodejny Arma. Podobná situace mohla nastat také při nákupu obrněných vozidel, protože pod označením Pandur - nerezový speciál, se mohla mylně domnívat, ze se jedná spíše o erotickou pomůcku, nikoliv o přepravní bojové vozidlo. Je možné, ze obě kontroverzní zakázky připravoval a koordinoval někdo úplně jiný, to považuji za trestuhodné,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz poslanec ODS.
Panduři byli elitní vojáci, kteří bojovali v rakouské armádě. Bojovali jen za válečnou kořist a byli proslulí krutostí, pleněním a zločiny na civilním obyvatelstvu, včetně znásilňování.
Hlasování v červenci
O tom, zda Mandátový a imunitní výbor sněmovny doporučí vydání Parkanové, se rozhodne až před červencovým hlasováním sněmovny. Parkanová na středečním jednání výboru více než hodinu a půl vysvětlovala okolnosti nákupu letadel CASA a označila postup kriminalistů za podivný.
- SLEDUJEME téma: Parkanová a CASA
Policisté požadují vydání Parkanové kvůli podezření, že si před pořízení armádních letounů CASA nenechala udělat expertní posudek ke stanovení ceny. Předražený nákup letadel měl přitom prý způsobit škodu 658 milionů korun. Výbor se má sejít ještě před konečným hlasováním sněmovny, které je naplánováno na 10. července.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík