Dopis primátorovi podepsali poslanci Jan Florián, David Vodrážka, Boris Šťastný a Jana Černochová. Svůj podpis naopak nepřipojili Marek Benda, Tomáš Chalupa a Lenka Kohoutová. Proti nové koaliční dohodě se staví například i ostravská ODS. Pokud by pro návrh nehlasovali zmínění poslanci, návrh by při křehké vládní většině nemusel projít.
Klub ODS věc neprojednal
Florian říká, že se mu nelíbí, že tímto byl prý de facto smeten se stolu původní vládní návrh zákona a „koaličním zákonem“ se tak stal jen prý mírně pozměněný návrh, se kterým přišli poslanci TOP 09 a Starostů Petr Gazdík, Helena Langšádlová a spol.
„Bylo nám také původně slíbeno, že se k celé otázce svolá poslanecký klub ODS, aby o rozpočtovém určení daní debatoval. Snažil jsem se kontaktovat místopředsedu poslaneckého klubu a místopředsedu pražské ODS Marka Bendu a zaslal i SMS, ale nepřišla žádná reakce. Proto bychom rádi projednali celou věc i s ním,“ řekl ParlamentnímListům.cz Florián.
Sebrat krajům, ne velkým městům
„Není to ale o tom, že bychom nechtěli přidat menším obcím. Myslím si, že by se celá věc měla řešit komplexně, a ne tak populisticky, jak s tím přišli TOP 09 a Starostové. Menší obce jistě potřebují více prostředků a dokážou je i lépe alokovat a použít na vhodné investice. Peníze by se podle mě neměly sebrat velkým městům, kde hrozí zastavení důležitých investic a projektů, ale krajům, kde se podle mého názoru finance zneužívají. Známe mnoho korupčních případů na krajích. Víme, že dotaci od kraje dostane ta obec, ze které starosta dokáže nejlépe lešti kliky na kraji. Krajští úředníci a politici situaci v jednotlivých obcích navíc neznají. V dopise se obracíme právě na primátora Svobodu, protože on je zodpovědný za rozvoj Prahy a i kvůli tomu, že on sám měl k poslaneckému návrhu své výhrady,“ vysvětlil redakci poslanec Florián.
Pražští poslanci v dopise primátorovi informují, že strany TOP09 a Starostové, a ODS se dohodly na předložení zákona o rozpočtovém určení daní v nejkratším možném termínu a že se zákon bude projednávat již ve středu na vládě. Podle této dohody se velkým městům, Praze, Plzni, Brnu a Ostravě sníží finanční prostředky v celkové výši 1,1 miliardy.
Ujasnit stanovisko Prahy
„Výpadek těchto finančních prostředků může mít podle našeho názoru negativní dopady pro hlavní město Prahu, což se může projevit v budoucím podfinacování jednotlivých městských částí, nebo povede k zastavení významných projektů. Domníváme se, že takto vyjednaný návrh je nekoncepční, na to jste ostatně sám apeloval v dopise, který jste před několika měsíci zaslal poslancům, ze všech politických stran, kteří byli zvoleni do Poslanecké sněmovny za region Praha,“ píší pražští poslanci v dopise pražskému primátorovi.
„Jako poslanci zvolení za ODS v regionu Praha Vás žádáme o vyjádření, protože se jedná primárně o návrh skupiny poslanců zvolených za TOP09 a Starostové, nikoliv o původní vládní návrh. Dovolujeme si také upozornit na usnesení regionálního sněmu ODS Praha, které doporučuje poslancům zvoleným za region Praha, aby nepodpořili takové návrhy, které znevýhodní hlavní město Prahu. Prosíme o svolání regionální rady ODS, nebo schůzky za přítomnosti místopředsedy poslaneckého klubu Marka Bendy a Vás pane primátore, na kterém by se projednal postup a ujasnilo stanovisko k rozpočtovému určení daní,“ vyzvali poslanci primátora.
Rychlý proces
Dle návrhu, který se podařilo v rámci koaliční dohody prosadit šéfovi Starostů a nezávislých Petru Gazdíkovi mají menší obce získají více peněz při rozdělování daní, zatímco Praha, Brno, Ostrava a Plzeň přijdou o 1,1 miliardy korun. Koalice to chce schválit už na červnové schůzi poslanců.
Již ve středu na schůzi vlády přinese návrh na změnu rozpočtového určení daní ministr financí Miroslav Kalousek. Za ODS se dohadování zúčastnili předseda vlády Petr Nečas a šéf poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura, za TOP 09 a Starosty Gazdík a Kalousek. Praha by dle návrhu měla přijít ročně o 650 milionů, Brno o 203, Ostrava o 158 a Plzeň o 90 milionů korun ročně.
„Samozřejmě nemohu hodnotit pozitivně, pokud Praha přijde o peníze, což zasáhne do hospodaření města. Považuji ale tento návrh za reálnější, než původně zvažovanou variantu. Praha bude muset tak jako tak snížit své provozní náklady a zefektivnit chod úřadu. Nemůžeme si dovolit žít nad poměry a tvářit se, ze nás se úspory netýkají,“ sdělil iDNES.cz pražský primátor Bohuslav Svoboda.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík