Podle Bělobrádka se ukázalo, že premiér Petr Nečas neumí držet slovo, protože původně požadoval založení poslaneckého klubu „peakovců“. Stejně tak i v koaliční smlouvě se hovořilo o tom, že koaliční strany nebudou získávat přeběhlíky. Bělobrádek připomněl, že přeběhlictví je v Česku již bohužel vcelku běžná věc a připomněl, že na přeběhlictví vznikla i TOP 09, když někteří její poslanci opustili KDU-ČSL.
„Premiér nedrží slovo. Chová se tragikomicky. Je to ukázka skutečné karikatury demokracie a vládnutí. Ti přeběhlíci jsou takové panoptikum lidí, kteří tam nemají co dělat, a bohužel se k tomu přidal i premiér. Když premiér dá podmínky a ty podmínky, které dal, nejsou splněny, tak to není slovo chlapa a slovo premiéra. Premiér když něco řekne, tak to má platit,“ řekl ParlamentnímListům.cz Bělobrádek.
Kdo jednou zradil, zradí podruhé
Podle Bělobrádka si lidovci přeběhlictví zažili sami, když na tomto principu vznikla TOP 09. „Dále tu bylo odtržení Unie svobody od ODS a Jiřího Paroubka od ČSSD a mohli bychom pokračovat dál. Svědčí to o politické kultuře v naší zemi. Je to parodie na skutečnou politiku a místo toho, abychom se zabývali věcmi a problémy, které se týkají lidí, tak vidíme takovou parodii, kdy jeden něco řekne a za dva dny to neplatí. Vláda třeba získá důvěru poslanců, ale nejhorší je, že klesá důvěra lidí v politiku, a to může mít nebezpečné důsledky. Může to ohrozit parlamentní demokracii politických stran,“ varuje šéf křesťanských demokratů.
Bělobrádek si nemyslí, že by současná vláda mohla být dlouhodobě stabilní: „Je to stejné, jak to řekl Karel Čapek: ´kdo jednou zradil, zradí podruhé´. Budoucnost vlády je tedy velice nevyzpytatelná. Já bych si samozřejmě přál, aby vláda padla, protože kroky, které podniká, jsou kroky špatné. Jde o formu i obsah vládnutí. Ta parodie na demokracii, kterou vláda předvádí, poškozuje celou republiku, proto je potřeba rozdat znovu karty. Vláda působí směšně a všichni víme, že tato trapná fraška má jediný cíl, tedy aby se tam zuby nehty co nejdéle udrželi u moci. Na lidi kašlou a na ty to pak působí demotivujícím způsobem. Lidé budou stále více frustrováni a o tom svědčí i 20 procent v průzkumu pro KSČM a když bude tato vláda pokračovat, tak se můžeme dočkat ještě nárůstu preferencí této strany. To je nebezpečné. Tato vláda je ostudou pravice,“ zlobí se Bělobrádek.
Nečasova vláda jen pomáhá extremistům
Ten míní, že právě pokračováním této vlády se především nahrává komunistům či různým možným extremistům, kteří těží z nespokojenosti.
„Tato vláda se totálně zesměšnila a podniká frontální útok na důvěryhodnost demokracie. Všichni hovoří o nebezpečí nástupu komunistů k moci. To jsme hodně slýchávali z úst Miroslava Kalouska, ale jakmile to bude možné, tak se ty strany budou snažit uchytit a dohodnout. Miroslav Kalousek s ČSSD již jednou o podpoře komunistů vyjednával. My si to pamatujeme velmi dobře, protože díky tomu přišel o post předsedy KDU-ČSL. Řekněte mi nějakou jinou stranu, která se kdy dokázala podobně vzbouřit proti podobné nehoráznosti, kdy předseda popřel, co deklaroval. Lidé by si měli hodně všímat toho, že i premiér Nečas něco říkal a to pak neplatí. Nejenom ohledně poslaneckého klubu přeběhlíků, ale podobně sliboval, že nebude zvyšovat daně,“ upozornil Bělobrádek.
V případě, že by se KDU-ČSL dostala do sněmovny, tak se Bělobrádek již nebojí tolik přeběhlíků, protože tuto zkušenost již strana zažila. Záleží vždy podle něho především na lidech. „Nám už se to stalo. Máme to za sebou. Nelze to vyloučit, důležitý je lidský faktor. Ta situace se opakuje již po několikáté. Zdá se, že tento systém je osvědčen, prověřen, funkční, tak se používá dále a již se to bohužel stalo několika stranám,“ míní Bělobrádek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík