Zákaz prodeje nápojů s větším než dvacetiprocentním obsahem alkoholu není podle Béma řešením tragické epidemie otrav metylalkoholem. Desítky mrtvých a mnohem více vážně postižených jsou podle něho alarmujícím selháním systému, který ale nápravu nezjedná tím, že donutí obchodníky a restauratéry zakrýt, či vyklidit police s alkoholem.
Ničivý ekonomický dopad
„Toto selhání je výsledkem laxnosti státu, který zjevně výrobu a prodej alkoholu nemá pod kontrolou, na což odborníci upozorňují už léta. Pokud je skutečně možné, že ti, kteří jdou na skleničku, riskují, že dostanou panáka šmrncnutého polským ostřikovačem oken, je něco velmi otráveného ve státě českém. Není-li policie v pátrání po nebezpečném zdroji celospolečenského ohrožení velice blízko cíli, bude mít prohibice naprosto kontraproduktivní efekt v mnoha rovinách,“ varuje Bém.
Celý komentář Pavla Béma ZDE
A zmiňuje konkrétní negativní dopady prohibice. Varuje, že na podnikání v oblasti lihovarnictví, potravinářství, obchodu s potravinami, restauracích či barech a dost možná i cestovním ruchu bude mít opatření Ministerstva zdravotnictví ničivý ekonomický dopad. Podle některých bleskových výzkumů přijde české pohostinství denně o 200 milionů korun.
„Nechci domyslet, jak to bude vypadat, pokud se naplní nejtemnější prognózy a alkohol bude muset být zlikvidován,“ říká Bém. Na nebezpečí úplné likvidace zásob alkoholu upozornil ve vyjádření pro ParlamentníListy.cz šéf sněmovního zdravotního výboru Boris Šťastný.
Prohibice nezabrání v pití závadného alkoholu
Bém kritizuje i Ministerstvo financí: „Některé lahve s nebezpečným obsahem byly opatřeny velice zdařilými – doufejme, že falešnými – kolky Ministerstva financí. Snad by i tato instituce měla věnovat více pozornosti tomu, aby její ochranné známky plnily svůj účel a chránily nejen plátce daně.“
Podle Béma konzumentům nebezpečného alkoholu prohibitivní opatření v požívání nezabrání, nevystraší je, ani je neodradí. „Kdo se bude chtít napít, napije se a napije se čehokoli, to mohu jako adiktolog odpřisáhnout,“ zdůrazňuje Bém.
Adiktologie je obor zabývající se závislostmi, jejich prevencí, původem, léčbou, výzkumem, poradenstvím a jinými souvislostmi. V užším pojetí se zabývá závislostmi na návykových látkách.
Prohibice pomáhá černému trhu
Lékař Bém rovněž připomněl historické zkušenosti s tím, že prohibice byla vždy kontraproduktivní. „Historie nás několikrát poučila o tom, že prohibice je živnou půdou pro černý trh s alkoholem, který neprospěje ani těm, kteří ho pijí, ani národní ekonomice. Každopádně velmi obohatí pašeráky, šmelináře a pokoutní paliče. Každý zákaz vyvolává touhu ho porušovat. Chuť se napít, když nesmím, vzroste a tím pádem logicky vzroste i spotřeba alkoholu, což by v případě České republiky, která již dost nelichotivý primát v pití něčeho ostřejšího ostatně má, bylo dost nešťastné. Kvalita ilegálně vyráběného alkoholu bude nízká a nebezpečí zdravotních následků rozhodně spíše vzroste, než poklesne,“ říká odborník Pavel Bém.
Bém míní, že pokud by opatření bylo opravdu jen velmi krátkodobé a ne tolik represivní, nebylo by to až tolik strašné: „Pokud Ministerstvo zdravotnictví toto opatření učinilo na základě skutečnosti, že společně s policií nebezpečný metylalkohol sprovodí ze světa v řádech dnů, snad bude eliminace zdrojů efektivní. V opačném případě způsobí jen potíže. Alkoholem promořené české společnosti jistě neuškodí, když bude pít méně. Není důvod k panice jen proto, že se nebudeme moct „zlískat“ na každém rohu.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík