Podle průzkumu STEMu je ale největší problém u voličů v tom, že volí některou z parlamentních stran jenom z důvodu, že je to pro ně východisko z nouze. Tuto možnost nyní zcela nebo spíše přiznává téměř polovina lidí, přesněji 46 procent. V porovnání s květnem 2011 pak dokonce tuto odpověď zvolilo nyní o čtyři procenta více lidí. Mezi lidmi, kteří uvedli „zcela“ nebo „spíše“ tuto variantu, dominují s téměř 40 procenty pak stoupenci ČSSD a dalších 20 procent tvoří příznivci KSČM.
„To může ukazovat na fakt, že mnoho víceméně nerozhodných lidí sahá po protestní volbě KSČM, anebo akceptuje ´menší zlo´ v podobě ČSSD,“ píše pak STEM ve své zprávě.
„Vůbec nejsilněji v pořadí podle podílu rozhodného souhlasu zaznívá důvod, že strana umí naslouchat lidem a zná jejich problémy. Následují dva důvody strategické a programové – totiž to, že volená strana má jasnou strategii do budoucna a usiluje o podstatné reformy,“ informuje také agentura.
Zcela odlišné důvody motivují ke konkrétní volbě strany ale stoupence pravice, tedy voliče ODS a TOP 09. Ti staví svou volbu strany především na programové orientaci a na tom, že mají jasnou koncepci do budoucnosti.
"V důvěryhodnosti představitelů se v porovnání s loňským rokem obě pravicové strany sblížily, nejhlubší propad důvěry ve své předáky má zřejmě voličstvo ODS za sebou,“ připomíná pak v této souvislosti STEM.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová