Poslance, kteří podporu deklarovali, prý nechce premiér Petr Nečas vázat písemnými dohodami: „Nevidím důvod, aby ti poslanci něco podepisovali, mně stačí slovo. Když člověk řekne, že bude podporovat vládu, tak mně stačí, když to takto deklaruje,“ řekl tento týden Nečas.
Dnes ve sněmovně si jako první vzal řeč právě předseda vlády a to poté, co šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura požádal o to, aby poslanci prohlasovali, že dnes budou v dolní komoře třeba i nocovat. Pro diskusi po 21.00 hodině a i po půlnoci nakonec hlasovalo 138 poslanců ze 188.
„To číslo tady vzniklé... no, nepočítejte s tím, že to bude číslo i o důvěře. To nepředjímám. Považuji za korektní si to tady říci úvodem,“ zavtipkoval Nečas. Poznamenal, že bude nyní důležité sestavit do konce září státní rozpočet.
„Není tady nikdo, kdo by přešel od koalice k opozici, nebo naopak. To jsou přeběhlíci. Tato vláda ale žádné přeběhlíky nemá. Kdo zůstává ve vládě, s touto koalicí, tak u mne není žádný přeběhlík. Pokud tak tomu není, a nikdo do opačného tábora nepřešel, tak tady nejsou přeběhlíci,“ zdůraznil o chvíli později Nečas.
Zdůraznil, že je zapotřebí provádět reformy a ne podvázat ekonomický růst, jako by se to povedlo ČSSD díky jejím receptům na krizi. „Podvázat růst, to je cesta sociální demokracie, ale my po této cestě nepůjdeme. Sociální demokracie nic nepochopila,“ zdůraznil Nečas a dostalo se mu velkého potlesku od poslanců zprava. Také podotkl, že si v rámci EU vůbec nevedeme špatně, neboť tady je malá chudoba a malé číslo nezaměstnanosti.
"To, že lidé demonstrují z důvodů sociálních, může vážně myslet jen člověk mdlé inteligence," řekl premiér a vyvolal tím tak důrazný a hlasitý nesouhlas z levé strany sálu, vyjádřený výkřiky "fuj". Sociálně demonstrovat v zemi s nejnižší mírou chudoby v EU a s pátou nejnižší mírou nezaměstnanosti v EU podle něj možné není, došel tedy k závěru, že demonstrace jsou politické.
„Vláda pod mým vedením bude reformovat veřejné finance, bude pokračovat v modernizaci zdravotnictví,“ řekl také. Chce, aby jeho kabinet také tlačil na větší transparentnost veřejných zakázek.
Nečas na konec svého projevu také řekl, že žádá o důvěru a to ve stejném duchu jak v roce 2010. „Žádám o podporu ty z vás, kteří mají vůli provést několik reformních opatření… V roce 2010 jsem zde také žádal o důvěru, na těch slovech nemám měnit co ani dnes. Chci, aby tady byla nezadlužená a konkurenceschopná společnost,“ dodal Nečas.
Kdo stojí za platformou Peake?
Po Nečasovi si vzal slovo předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Předtím ale vznikl zmatek v pořadí přihlášených. Místa u řečnického pultu se totiž domáhal šéf Národních socialistů Jiří Paroubek. Ten ovšem nemá přednostní právo, upozornila šéfka sněmovny Miroslava Němcová (ODS). Řekla, že po Nečasovi tak vystoupí Bohuslav Sobotka, Lubomír Zaorálek, Vojtěch Filip, Karolína Peake a Kateřina Klasnová.
Sobotka zdůraznil, že za kabinetem má stát jakási platforma Karolíny Peake, kterou nikdo nevolil a nekandidovala v žádných volbách. "Nejsou za ní žádní živí lidé,“ zdůraznil Sobotka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová