Novela zákona o elektronických komunikacích reaguje na loňské nálezy Ústavního soudu, který části některých zákonů zrušil. Tím se přístup k údajům operátorů zkomplikoval. Podle předlohy by telefonní operátoři nebo poskytovatelé internetového připojení museli půl roku schraňovat údaje o tom, kdo, odkud, s kým a jak dlouho komunikoval.
Sněmovní ústavně-právní výbor i výbor pro bezpečnost doporučily návrh schválit. Novela stanoví povinnost operátorů zajistit dostatečné zabezpečení a ochranu údajů. Na požádání by je měli poskytnout policii, státnímu zastupitelství nebo soudům v souvislosti s trestním řízením. Rovněž by je měli předat policii, například pro účely pátrání nebo odhalování nebezpečí terorismu, Bezpečnostní informační službě, Vojenskému zpravodajství a České národní bance. Po uplynutí lhůty mají operátoři údaje zlikvidovat.
Požadované údaje budou muset operátoři chránit s ohledem na existující technické možnosti a na náklady potřebné k zajištění ochrany odpovídající možným rizikům. Novela současně operátorům přikazuje, že musí zajistit, aby neuchovávali obsah zpráv a nepředávali jej dál.
Začínáme žít v totálně profízlovaném světě...
K novele uvedla ČTK jednu pikantnost. Když totiž poslanci v půlce března projednávali tento návrh v prvním čtení, kriticky se k němu vyjádřil i poslanec a tehdy ještě středočeský hejtman za ČSSD David Rath. Vyjádřil obavy z toho, že stát bude své občany sledovat nadmíru.
"Mám pocit, že ta míra už je dávno překročena, a když to trošku přeženu, že začínáme žít v totálně profízlovaném světě," prohlásil tehdy obviněný poslanec, proti němuž hovoří část důkazů, které se podařilo získat právě odposlechy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb