„Někdo jako Bém, Šťastný nebo Pospíšil se zdrží nebo bude chybět, naopak opozice, která je proti, nastoupí v plné sestavě,“ předpovídá pro ParlamentníListy.cz skepticky Svoboda.
Vlivný lidovec, který byl pětkrát ministrem v několika vládách a dvakrát předsedou lidovců, stál i u zrodu prvního zákona, kterým se na začátku 90. let vracel církevní majetek některým církevním řádům a kongregacím. „Stihli jsme to za pět minut dvanáct,“ vzpomíná Svoboda. Výčtový zákon tehdy vrátil církvím téměř 200 budov, hlavně kláštery a řeholní domy. Byl připravován i zákon o úplné restituci, ale nakonec těsně neprošel, i když s vracením majetku církvím a náboženským společnostem počítají také další právní předpisy, třeba zákon o půdě, který blokuje převod původně církevního majetku do doby, než bude zákon o restituci přijat. Stát ani obce nemohou budovy ani pozemky původně patřící církvi prodat.
- SLEDUJEME téma: Miliardy pro církve
Církevní restituce za Klause na Hradě. ODS nesplnila slib
Nelze se příliš Svobodovi divit, že občanským demokratům nevěří. Při druhé volbě prezidenta začátkem roku 2008, kdy rozhodoval každý hlas, totiž podporoval Václava Klause výměnou za příslib ODS, že podpoří zákon o majetkovém vyrovnání církví. Řada jeho stranických kolegů včetně tehdejšího předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka podporovali Klausova protikandidáta Jana Švejnara. I když, jak je známo, prošel těsně kandidát ODS Václav Klaus, ODS svůj slib tehdy nesplnila. „Zdálo se, že návrh v Poslanecké sněmovně projde, ale objevil se Vlastimil Tlustý a shodil ho se stolu, nakonec chyběly pro schválení zákona hlasy, a nyní určitě dojde k něčemu podobnému,“ předpokládá Svoboda.
A zamýšlí se: „Proč se odkládá hlasování na září, na dobu těsně před krajskými a senátními volbami? Dovedete si představit dva senátní kandidáty – ODS a ČSSD, jak předstoupí před voliče, a jak občanský demokrat, který je postojem liberál, bude odpovídat na otázky o restitucích církevního majetku, když mu to nic neříká a když vedle něj navíc bude stát sociální demokrat, který prohlásí, že takovou věc nikdy nepodpoří? A když navíc bude tvrdit, že to není vracení, ale darování miliardového majetku katolické církvi v době, kdy lidé jsou v těžké ekonomické situaci?“ Svoboda nevěří, že ODS před podzimními volbami najde odvahu zákon protlačit i proti vůli Senátu, který jej podle předpokladů nejspíš vrátí, když si ho velká většina veřejnosti nepřeje.
Zákon zemře žízní, než dojde na Hrad
Svoboda je přesvědčen, že zákon skončí dřív, než se dostane k podpisu prezidenta. I když se podle něj už před časem Václav Klaus nechal slyšet, že „to není dobrý zákon“, nebude muset předlohu poslancům vracet. „Na to má své lidi ve sněmovně, spoléhá na to, že se zákon zastaví cestou. Že prostě zemře žízní a hladem dřív, než se dostane k němu na Pražský hrad,“ soudí pro ParlamentníListy.cz Svoboda. Ale dodává, že se bude rád mýlit a pokud dlouho očekávaný zákon přece jen projde, otevře si láhev šampaňského.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová