Škromachovi dává za pravdu i poslední průzkum agentury SANEP. Ta uskutečnila pravidelný průzkum volebních preferencí ve dnech 3. až 9. května, ale po vypuknutí aféry a zadržení Davida Ratha provedla další ve dnech 17. až 20. května. Nejsilnější stranou sice zůstala s 22,3 procenta ČSSD, ale oproti předchozímu průzkumu ztratila čtyři a půl procenta. Se ziskem 19,8 procenta se na ni dotáhla KSČM, která si polepšila o tři procenta.
Část sociálních demokratů se Škromachem ohledně vyvození odpovědnosti souhlasí. V tomto smyslu uvádí, že odpovědnost by měla vyvodit především Rathova středočeská ČSSD. Někteří sociální demokraté si ale myslí, že jde jen o selhání jednotlivce a ČSSD by si zbytečně neměla sypat popel na hlavu.
Počkejme na další průzkumy
„Ten rozhovor se Zdeňkem Škromachem jsem četl a neshledávám na něm nic, co by bylo závadného. Je to vyjádření osobního názoru. Na další výsledky průzkumu veřejného mínění si budeme muset počkat, protože ty dosavadní byly dělány těsně před nebo těsně po aféře. Více vypoví ty další. Ale David Rath byl vždy v rámci ČSSD brán jako solitér a to, kdy kdo koho podpořil, je věc tajné volby,“ řekl ParlamentnímListům.cz předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc.
„To, že má aféra Davida Ratha vliv na preference ČSSD, je nepochybné, ale ten samotný výrok pana Škromacha bych nekomentoval,“ řekl redakci místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Václav Votava.
Změnit krajskou kandidátku, jinak bude propad pokračovat
„Se Zdeňkem Škromachem souhlasím. K odpovědnosti by se měli přihlásit zejména Rathovi straničtí kolegové z rady Středočeského kraje,“ míní místopředsedkyně senátorského klubu ČSSD Jiřina Rippelová.
Senátor Jaromír Strnad zvolený za Kutnohorsko ve Středočeském kraji souhlasí se Škromachem. „Musí se zásadním způsobem změnit vedení středočeské ČSSD. Na nové kandidátce do krajských voleb by pak neměli figurovat lidé, kteří úzce s Davidem Rathem spolupracovali. Pokud se takové kroky neučiní, pak se obávám, že číslo 4,5 procenta v propadu preferencí nebude konečné,“ varuje senátor.
„Ano, souhlasím se Zdeňkem Škromachem. Je to především věcí Krajského výkonného výboru středočeské ČSSD,“ uvedl poslanec Václav Neubauer.
Zamezit kumulaci funkcí
Podle poslance Jiřího Petrů bude muset nejvíce práce pro obnovení důvěry udělat krajská organizace ČSSD ve středních Čechách. „Bude však třeba se zamyslet nad systémovými nástroji. Myslím tím skutečnost, že nemůže si podávat projekty, vybírat je a nakonec i kontrolovat jeden subjekt. Je to nakonec i doporučení Evropské komise. Velmi by také prospělo, aby nedocházelo ke kumulaci veřejných funkcí: starosta, hejtman, poslanec, senátor. Toto vertikální spojení přináší dle mého mínění mnohé problémy a nesystémové postupy,“ dodal poslanec.
„Myslím si, že by měli zvážit osobní odpovědnost lidé, kteří Ratha ve Středočeském kraji prosazovali, tedy například předseda KVV,“ uvedl středočeský poslanec Václav Zemek, který tak narážel na předsedu KVV Richarda Dolejše.
Poslankyně Vladimíra Lesenská uvedla, že se Škromachem souhlasí, ale neumí odpovědět na to, kdo konkrétně by osobní odpovědnost vyvodit měl: „Nikdy jsem se ve straně nezajímala o to, kdo, kde a s kým má, nebo nemá vazby a kde, kdo, koho podporuje, nebo nepodporuje. Vždy mě zajímalo, kdo a jak dělá svou práci. Myslím si, že ti, kterých se to dotýká, to vědí sami moc dobře.“
„Podle mého názoru se jedná o chybu konkrétních osob a nedostatek kontrolních mechanismů ve Středočeském kraji a ve středočeské krajské organizaci ČSSD. Tam je primární politická odpovědnost. Jinak je nutno počkat na rozhodnutí soudu,“ míní poslanec Antonín Seďa.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík