Žil jste dlouho v zahraničí, proč jste se vrátil a co vás vedlo ke vstupu do politiky?
Mám tady rodinu. Ta je pro mne nejdůležitější. Navíc rodiče nemládnou, otec je těžce nemocný, jeho stav se zhoršoval. Nebylo to jednoduché rozhodnutí; pohodový život v nádherném prostředí, krásné počasí, na druhé straně znovu si zvykat na zdejší podmínky, ale rozhodli jsme se to udělat. Je to o lidech, které máme rádi. A politika? Tak nějak to přišlo – nespokojenost se situací, úvahy o návratu zpět do USA, nějaké články o VV, naděje, že i v ČR je možné dotáhnout to k demokracii. No,…
Lze srovnat politiku v USA a ve státech, kde jste žil, v Kalifornii n na Floridě, s politikou v České republice?
Politiky jsem se od své emigrace stranil, byl jsem rád, že jsem z toho venku a můžu žít svobodně, bez nástěnek, průvodů, transparentů a strachu. Samozřejmě člověk neunikne dění kolem sebe, slyší zprávy, sleduje – byť okrajově – předvolební kampaně a následně plnění slibů vítěznými stranami a politiky. Vnímá aféry a vidí, co z nich vyplynulo. Srovnat politiku v ČR s politikou v USA určitě lze, ale myslím si, že příhodnější by bylo srovnávat politiku ČR s politikou v Číně, Rusku, nebo na Kubě. Ale to by musel udělat někdo jiný, tam já jsem nikdy nebyl a snad ani nebudu. To jsou země, kde dlouhodobě vládne tvrdou rukou stále stejná skupina mocných, stejně jako tady. Rozdíl je snad jen v tom, že někde taková skupina drží moc násilím, jinde, jako u nás, ji u moci drží sám lid.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík