ODS ostře kritizuje postup státních zástupců v kauze bývalé šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase Jany Nagyové a tří bývalých poslanců ODS. Poslanecký klub ODS vyzval ve středu vládu Jiřího Rusnoka, aby se neprodleně zabývali situací ve státním zastupitelství a v policii s ohledem na výrok Nejvyššího soudu České republiky, který konstatoval, že jejich rozhodováním došlo mimo jiné „k nepřijatelné ingerenci exekutivní moci do moci zákonodárné“.
ODS kritizuje sama sebe
„Poslanecký klub ODS má za to, že narušování principů dělby moci je vážným ohrožením základních principů demokratického právního státu a že je úkolem a odpovědností vlády věc neprodleně řešit, včetně vyvození osobní odpovědnosti jednotlivých aktérů ve sféře výkonné moci,“ uvádí se v usnesení.
„Pokud ODS kritizuje státní zastupitelství, kritizuje sama sebe. Pan Pospíšil je z ODS a personální politika byla dlouhá léta jeho odpovědnost,“ řekl ParlamentnímListům.cz místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 František Laudát.
ParlamentníListy.cz se dotázaly samotného Jiřího Pospíšila, zda necítí díl odpovědnosti, na dotaz však neodpověděl.
ParlamentníListy.cz oslovily politiky ODS s dotazem, že když ODS kritizuje práci státních zástupců v kauze Nagyová, zda se podle nich ale nejedná o systémovou chybu s tím, že za ni nese odpovědnost, neboť v Topolánkově i Nečasově vládě spravovala ODS Ministerstvo spravedlnosti (prostřednictvím Jiřího Pospíšila) a po většinu dvou posledních volebních období byla ODS ve vládě.
Upřednostňoval svou kvazipopularitu
Někteří politici svou stranu a exministra Pospíšila kritizovali otevřeně, někteří promluvili jen pod podmínkou anonymity. „No ano, s tím se nedá nesouhlasit. ODS byla bohužel po celou tu dobu v otázce justiční reformy příliš pod vlivem někoho, kdo, jak je dnes už jasné, upřednostňoval svou vlastní dosti pochybnou kvazipopularitu před skutečně efektivním, rychlým a předvídatelným nastavením chodu celého justičního aparátu,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz poslanec Aleš Rádl, který tak zjevně narážel na Pospíšila, který byl v ODS často kritizován, že si buduje vlastní popularitu na úkor ODS.
„A za úplný vrchol tohoto pomýleného přístupu lze považovat návrh zákona o státním zastupitelství, který se vracel k principům prokuratury, který si dokonce ti budoucí noví prokurátoři mohli psát sami pro sebe. I kdyby nedošlo k jeho stažení, bylo takové svinstvo naštěstí neprůchodné, a to napříč politickým spektrem, které si ještě zachovalo zbytky zdravého rozumu,“ dodal Rádl. Zákon o státním zastupitelství prosazoval právě tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík