Ať kůň chlastá sám, navrhl kníže. A Fischerová řekla, že se nestará o hospodářství

29.11.2012 7:14 | Zprávy

V zaplněné modré posluchárně Univerzity Karlovy se k další diskuzi sešli kandidáti na úřad hlavy státu. Debaty se zúčastnili Jiří Dienstbier, Jan Fischer, Táňa Fischerová, Karel Schwarzenberg, Přemysl Sobotka a Miloš Zeman. Debata se točila většinou kolem zahraniční a bezpečnostní politiky. Kromě UK byla organizátorem také nezisková společnost Prague Security Studies Institute (PSSI). Občas padaly z úst prezidentských kandidátů perly.

Ať kůň chlastá sám, navrhl kníže. A Fischerová řekla, že se nestará o hospodářství
Foto: Radmila Zemanová-Kopecká
Popisek: Debata prezidentských kandidátů na půdě Univerzity Karlovy

Zajímavé však byly i náhodně odposlechnuté diskuze studentů. Většina se shodovala, že nejslabším článkem mezi diskutéry byla Táňa Fischerová, která si nevěděla příliš rady s otázkami obrany či armády a zaskočila studenty i stanoviskem, že kdyby byla prezidentkou, na zahraniční cesty by s sebou žádné podnikatele nebrala. Věří prý podnikatelům, že se dokáží domluvit sami. „Není prezidentovým úkolem starat se o ekonomiku,“ konstatovala Fischerová, čímž, jak se později ukázalo, vyvolala u některých studentů minimálně rozpaky.

Ostatní kandidáti by podnikatele s sebou brali

Všichni další přítomní kandidáti se shodli, že prezident jako vůdčí osobnost by měl podnikatelům pouze otevřít dveře. „Dovést koně k vodě, ať chlastají sami,“ upřesnil s aristokratickou delikátností Karel Schwarzenberg.

Miloš Zeman k tomuto tématu poznamenal, že by s sebou vzal jen úspěšné podnikatele, protože když někdo bankrotuje doma, zahraniční cesta to nejspíš nespraví.

„Bral jsem podnikatele s sebou jako místopředseda Senátu a budu je brát, budu-li prezidentem,“ prohlásil Přemysl Sobotka. Konstatoval, že úkolem politika není byznys dělat, ale otevírat dveře seriózním firmám.

Moderátor připomněl kandidátům, že s úřadem hlavy státu získávají zároveň hodnost vrchního velitele ozbrojených sil České republiky, a jak tedy armádu vnímají. Jan Fischer konstatoval, že „každý si ručí za obranu své země sám“, dodal ale, že článek 5 statutu NATO počítá s pomocí členskému státu, kdyby byl napaden.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…