Bobošíková tajemně: Suverenitě jsou připraveni pomoci vysocí státní úředníci

12.05.2012 22:48 | Zprávy

Anonymní vysocí státní úředníci obávající se spojení s malou partají nebo celá plejáda zkušených polistopadových ministrů jako lákadlo pro voliče. Nebo třeba nabídka ekonomických i jiných expertů z akademického prostředí. Cest, kudy do své strany dostat lidi schopné řídit ministerstvo, mají malé politické strany hned několik. Odborníky si raději šetřete pro další volební období, radí jim ale v případě úspěchu odborník.

Bobošíková tajemně: Suverenitě jsou připraveni pomoci vysocí státní úředníci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Bobošíková

Česko, červen roku 2014. Po nesčetných kotrmelcích, kdy stála jen krůček nad propastí v podobě vyslovení nedůvěry, došla vláda Petra Nečase do konce volebního období. Velké strany a důvěru občanů v zavedené politické značky ale byly předchozí čtyři roky katastrofou. Projevilo se to ostatně ve volbách, kde budoucí vládní většinu nyní drží trojkoalice stran, které by před čtyřmi lety stěží daly dohromady pět procent hlasů nutných ke vstupu do sněmovny. Odborníci si kladou otázku, zda by se trojice nečekaně úspěšných ministran neměla raději spolehnout na apolitické odborníky, jelikož ani jedna z nich nemá vládní zkušenost.

V návaznosti na úspěch mimoparlamentních subjektů v Řecku si ParlamentníListy.cz položily tuto otázku už nyní, v roce 2012. Odpovídali na ni členové vedení Suverenity, Strany svobodných občanů a SPOZ jako mediálně výrazných malých stran. Neodpovídali naopak zástupci Zelených a KDU-ČSL, protože vládní zkušenost i bývalé obyvatele Strakovy akademie ve svých řadách už mají. Tím se ale chlubí i Suverenita a Zemanovci.

Bobošíková půjde do vlády po hlavě. S anonymními experty

Jana Bobošíková, bývalá novinářka, kandidátka na prezidenta a současné šéfka strany Suverenita dokázala dostat svou stranu do povědomí laické veřejnosti zejména ostrou protievropskou rétorikou. A ta zřejmě může způsobit problém každému, kdo se k její partaji veřejně přihlásí. Alespoň to šéfka Suverenity tvrdí při dotazu na jména konkrétních odborníků. "Kdybych tvrdila, že máme člověka schopného vést resort v každé oblasti, neříkala bych pravdu. Pořád je hledáme, nemáme jich mnoho. Ale nabaluje se na nás stále více lidé, kteří chtějí Suverenitě pomoci. Zvláště silní jsme v oblasti jaderné energetiky, daní a v sociálních otázkách," popisuje Bobošíková pro ParlamentníListy.cz oblasti, kde si je její partaj jistá schopností vést resort.

Že by vládní odpovědnost Suverenita v případě úspěchu odmítla, si její šéfka vůbec nepřipouští. "Pokud vám dají lidé důvěru, musíte se ujmout správy země. To je povinnost," odmítá Bobošíková jakékoliv úvahy například o tiché podpoře menšinové vlády.

Lidé, kteří pro její stranu působí jako lovci mozků, se prý ale setkávají s neobvyklým jevem. I vysocí státní úředníci jsou prý ochotni Suverenitě pomoci, ovšem pouze pod příslibem anonymity. Výkon takové profese ale až na výjimky členství v politické straně nezapovídá. "Právě proto, ono je to na resortech přesně naopak. Pro politické strany jsou úřady či polostátní firmy spíše dobytým územím a politici se na něm podle toho chovají. Když řeknete, že radíte Suverenitě nebo jiné neparlamentní straně, máte dobrý důvod obávat se ztráty zaměstnání," řekla ParlamentnímListům.cz Bobošíková.

Jako jakýsi důkaz personální vybavenosti své strany uvádí Vlastimila Tlustého, který vede expertní tým pro konkurenceschopnost. Další tým se zabývá mezinárodním postavením ČR, poslední pak sociálními otázkami. Kromě toho mají lidé od Jany Bobošíkové i expertní komise. Proč je ale o Suverenitě slyšet jen díky jejímu euroskepticismu a výrazné předsedkyni? "Protože tyto týmy a skupiny jsou vnitrostranickou záležitostí a připravují Suverenitu na okamžik, kdy získá důvěru občanů," vysvětluje předsedkyně.

Zemanovci: Muzeum exministrů a muž, který se v kanceláři neohne pro tužku

S anonymitou svých expertů schopných vést resort si hlavu příliš nelámou v SPOZ, straně, kterou před volbami 2010 založili s vidinou návratu svého idolu přátelé Miloše Zemana. Ten se během kampaně, hnané touhou po mladých neokoukaných tvářích chlubil především sympatickým vysokoškolským podagogem Vladimírem Hönigem. Zemanovci ale mají připraveny pro případ volebního úspěchu i jiné kalibry. Mnozí z těchto odborníků však působili ve veřejné správě naposledy před Listopadem. Zemanovci to ale přes okázale vyzdvihovaný důraz na mládí považují za své plus. Ostatně předlistopadovými odborníky se obklopoval ve svých premiérských dobách i sám Zeman, za což musel strpět vlnu kritiky ze strany pravice.

"Určitě jsme schopni dodat ministry do všech současných resortů, s tím problém opravdu nemáme," říká ParlamentnímListům.cz sebejistě místopředseda Zemanovců pro organizaci Josef Baxa. Okamžitě namátkově jmenuje dva experty, kteří již ministry byli. Jiří Rusnok prý například dokáže v případě potřeby obsloužit hned několik resortů. Ostatně na přelomu tisíciletí, kdy Zeman vyprovodil Václava Klause ze Strakovy akademie a vstoupil do ní ´hlavním vchodem´, šel z funkce do funkce. Začínal jako náměstek v resortu práce a sociálních věcí, později se stal ministrem financí a pro Vladimíra Špidlu vedl průmysl a obchod. Nyní působí v Národní ekonomické radě vlády. Miloš Kužvart by pak byl okamžitě schopen vést resort životního prostředí.

Otázkou je, jak by se na vládní úspěch Zemanovců tvářili úředníci Ministerstva dopravy či Českých drah. V budově na břehu Vltavy by zřejmě nastala velká sháňka po papírových krabicích poté, co by se jejich šéfem stal odborář Jaromír Dušek. "Expremiér Zeman a lidé z jeho vlády jsou naší devizou. Máme deset bývalých ministrů - členů SPOZ plus další dva nestraníky," vytahuje své eso Baxa. Kdo však bude jejich ministrovi dopravy podávat tužky spadlé na zem budou muset Zemanovci zřejmě teprve vyřešit.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Ivánek

Ing. Jana Krutáková byl položen dotaz

Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?

Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…