Bradáčová a jiní chystají protikorupční bombu. Prý začne létat peří

13.11.2012 8:47 | Zprávy

Žalobci specializovaní na korupci - to je podle odborníků dobrá myšlenka, která může významně přispět k odhalování a hlavně stíhání korupce. „To by byl největší protikorupční krok této vlády,“ říká šéf Transparency International David Ondračka. Specializovaný útvar státních zástupců by podle něj měl být zřízen co nejrychleji. Ale objevují se i obavy, zda tak nevznikne vlivné mocenské centrum, které by mohlo prostřednictvím vyšetřování různých kauz nepřípustně ovlivňovat politickou scénu.

Bradáčová a jiní chystají protikorupční bombu. Prý začne létat peří
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr Pavel Blažek jmenoval Lenku Bradáčovou vrchní státní zásupkyní v Praze

Ale tak rychle, jak by bylo potřeba, specializovaný úřad zřejmě nebude. „Vláda uložila svým usnesením ministru spravedlnosti, aby do března příštího roku předložil paragrafové znění nového zákona o státním zastupitelství. Ten by měl obsahovat i pasáž o zřízení nového úřadu. Pak samozřejmě musí proběhnout schvalování, takže já odhaduji, že dřív než v roce 2015 úřad fungovat nezačne,“ prohlásila pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která tuto myšlenku stejně jako nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman prosazuje.

Právník Hulík: Je to dobrá myšlenka, ale nesmí tam být někdo jako Rampula

Právníci zřízení specializovaného protikorupčního útvaru spadajícího pod Nejvyšší státní zastupitelství většinou podporují. „Je to dobrá myšlenka, určitě bych to doporučil,“ řekl ParlamentnímListům.cz advokát a člen výboru Veřejnosti proti korupci Milan Hulík. Ale současně dodává, že bude záležet i na obsazení útvaru. 

„Kdyby se tam objevil člověk jako bývalý vrchní státní zástupce v Praze Vlastimil Rampula, tak by určité nebezpečí ze zneužití moci a vytvoření mocenského centra, napojeného na vlivné politiky, hrozilo, ale pokud tam budou nezávislí státní zástupci, není třeba se obávat. Myslím, že takové hlasy přicházejí z politických stran, z ODS, ale i ČSSD, které chtějí mít tyto věci pod kontrolou. Že budou rozhodovat, kdo se bude stíhat a kdo nebude,“  míní advokát, co je ve skutečnosti za oddalováním reformy státního zastupitelství.  Považuje za výhodu, že by se specializovaní žalobci soustředili na korupci a nebyli by rozptylováni „obyčejnými“ kauzami. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…