Češi nebyli a nejsou zbabělci. Historik k atentátu na Heydricha

27.05.2012 7:25 | Zprávy

V neděli 27. května je to přesně sedmdesát let od atentátu na zastupujícího protektora Reinharda Heydricha, jednoho z nejpřednějších prominentů Třetí říše. Podle historika z Vojenského historického ústavu, podplukovníka Eduarda Stehlíka, neměla taková akce během druhé světové války obdobu a Češi by měli být právem hrdí na svůj protinacistický odboj.

Češi nebyli a nejsou zbabělci. Historik k atentátu na Heydricha
Foto: Hans Štembera
Popisek: Eduard Stehlík

Atentát na Heydricha byla diverzní operace československých výsadkářů za druhé světové války, během které byl proveden atentát na zastupujícího říšského protektora a šéfa RSHA Reinharda Heydricha. Atentát byl proveden 27. května 1942 v Praze-Libni dvojicí československých výsadkářů Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem, kteří byli pro tento úkol speciálně vycvičeni ve Velké Británii.

Unikátní záležitost pomohla obnovit hranice státu  

Podle historika Stehlíka byl atentát v rámci dějin druhé světové války unikátní věcí a nikomu se nepovedlo zlikvidovat tak vysoce postaveného pohlavára mocností Osy. Navíc tento čin zlepšil postavení ČSR v mezinárodní politice a napomohl uhájit integritu území a zrušení platnosti Mnichovské dohody.

„V tomto ohledu jsme naprosto výjimeční, protože žádnému jinému odbojovému hnutí, a to ani Rusům, Jugoslávcům či Polákům, se nic podobného nepodařilo. Takhle vysoce postaveného nacistu se podařilo zlikvidovat pouze Čechovi a Slovákovi. Za komunismu nás ve škole učili, že atentát na Heydricha jako čin individuálního teroru žádný význam neměl a vedl jen ke ztrátám na lidských životech. Já i kolegové z Vojenského historického ústavu jsme přesvědčeni o naprostém opaku. Teprve po provedení atentátu a po tom bestiálním vraždění, které tu nacisté rozpoutali, po vyhlazení Lidic a Ležáků, Velká Británie a Francie odvolaly své podpisy pod Mnichovskou dohodou. Uhájení víceméně předmnichovských hranic beru jako hlavní výsledek atentátu, protože do té doby se opravdu mohlo stát, že bychom byli mezi vítěznými mocnostmi, ale bez našeho pohraničí. Zůstali bychom takovým tím okleštěným paskvilem,“ říká pro ParlamentníListy.cz podplukovník Stehlík.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…