Přestože do hnízda fanoušků rudé ideologie, kde nežije ani pětistovka obyvatel, jsme automobilem přejeli několikery koleje, železniční tratí „Velké Březno – Lovečkovice“ to sami nezkoušejte – v době komunismu byla zrušena.
Rudá přesila v chráněné krajinné oblasti
Asi to nebylo pro samotnou obec moc velké překvapení. Komunisté tu jsou jako doma. „V obecním zastupitelstvu máme pět mandátů,“ říká starosta Radek Černý. To je nadpoloviční většina. Z devítičlenného zastupitelstva pak každý z dalších čtyř subjektů má pouze po jediném mandátu. Komunisté tu ve volbách utržili drtivé vítězství ve spojení s nezávislými kandidáty. „Osamělé“ mandáty nechali pro ČSSD (nejmenší procento hlasů), dále Sdružení pro lepší Lovečkovicko, Sdružení nezávislých kandidátů a „Za Lovečkovicko krásnější“. „Volební účast byla vysoká, přes šedesát procent,“ chlubí se starosta, jak pevný je jejich komunální mandát. Volební účast byla tehdy 62,77 procent a komunisté získali téměř polovinu hlasů. Letošní krajské volby dopadly v obci téměř pro komunisty ještě lépe. Ti zde získali dokonce přes šedesát procent – 61,58 procent -, což je v rámci kraje unikát.
Navíc jediná další strana s hlasy nad pět procent byla ČSSD, a to pouze s něco málo před 10 procent, tedy s ohromným odstupem. Čtyřicetiletý starosta Radek Černý v krajských volbách zároveň od svých lovečkovických spoluobčanů získal nejvíce přednostních hlasů – téměř osmkrát více než budoucí hejtman a jeho spolustraník Oldřich Bubeníček. V celokrajském zastupitelstvu tak rovněž zasedne.
Je důvod jet do „zapadákova“?
Když dáte název obce do Googlu, nic moc se tedy nedozvíte. Usuzovat o vývoji na základě informací z oficiálních stránek také nepřinese žádná objevná zjištění. Kronika zde končí zápisem z roku 1923, což byl – pro zajímavost - rok, kdy v Československu započala hospodářská konjunktura a kdy se také hlasovalo v poslanecké sněmovně o kontroverzním zákonu na ochranu republiky, proti němuž byla KSČ.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Bartoš