Kalousek a Drábek po ránu strhali výroky Nečase. Padla slova o tunelování

27.10.2012 11:13 | Zprávy

Kontroly úředníků zaměřené na potírání tzv. "švarcsystému" se staly předmětem sporu ve vládě. Premiér Nečas označil přísnou politiku ministra Drábka vůči podnikatelům za nesmyslnou a kontraproduktivní, za což si vysloužil ostrá slova od samotného Drábka a rovněž od Miroslava Kalouska, který si naopak pochvaloval, jak Drábkem zavedené striktní kontroly brání tunelování sociálních fondů.

Kalousek a Drábek po ránu strhali výroky Nečase. Padla slova o tunelování
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek a Jaromír Drábek na sněmu TOP 09

Premiér Petr Nečas poskytl rozhovor šéfredaktoru Lidových novin Daliboru Balšínkovi. Jedním z témat, na které přišla řeč, byly i nepopulární reformy odcházejícího ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka. Vypjatý byl zejména dialog o stíhání tzv. švarcsystému, neboli zaměstnávání externích zaměstnanců, za které se neplatí zdravotní a sociální pojištění.

„U mě v práci mají lidé slzy v očích, když s nimi musím ukončovat externí spolupráci, i když bych to za jiných okolností neudělal, a to jenom proto, že splňují jedno z těch pitomých kritérií, podle nichž se určuje švarcsystém,“ vmetl šéf LN premiérovi.

A ten reagoval velmi ostrou kritikou Drábka, svého stále ještě úřadujícího podřízeného: „Ministerstvo práce a sociálních věcí zamířilo naprosto falešným směrem,“ uvedl premiér.

„Pod záminkou boje s černou prací tady stovky úředníků dělají práci, v jejíž velký smysl nevěřím. Za mě jako bývalého ministra práce a sociálních věcí se nic takového nedělalo,“ říká. „Tato kontrolní činnost ministerstva práce a sociálních věcí je podle mého názoru spíše kontraproduktivní, než aby přinášela něco pozitivního,“ dodal Nečas.

Následně dokonce přislíbil, že v tomto směru proběhnou změny. „Teď v rámci přehodnocování priorit vládní politiky toto bude určitě věc, která se přehodnocovat bude,“ ujistil. Vláda podle něj musí usilovat o flexibilitu pracovního trhu, nikoliv o jeho rigiditu.

Že se přehodnocování reforem stává v ODS obecnějším trendem, naznačil i rozhovor Lidových novin s Martinem Kubou, ministrem průmyslu a obchodu a občas spekulovaným nástupcem Petra Nečase v čele strany i vlády. „Poškodily nás i zpackané reformy kolegů v koalici, které zbytečně zatěžují občany,“ uvedl při úvahách o klesající popularitě ODS a coby příklad uvedl například sociální kartu, kterou zaváděl ministr Drábek.  

Kalousek: Drábek bránil tunelování a dělal to dobře

TOP 09 je razantním odmítnutím jedné z nejviditelnějších reforem zaskočena. Místopředseda strany a ministr financí Miroslav Kalousek, který je vnímán jako hlavní nositel reformního programu, pro ParlamentníListy.cz hned v sobotu ráno uvedl: „Jsem nemile překvapen, že pan premiér obhajuje tunelování sociálních fondů, kterým zaměstnávání načerno bezesporu je. Pan ministr Drábek se tomu snažil zabránit, a v tomto směru dělal dobře svou práci.“ Navíc podle něj tyto reformy schválila vláda i porada ekonomických ministrů, takže si tento frontální útok ODS nedovede vysvětlit jinak, než jako předkongresovou rétoriku.

Chvíli po něm poskytl pro ParlamentníListy.cz vyjádření i odstupující ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Ten si premiérovu kritiku vysvětluje tak, že Petr Nečas si není schopen najít vlastní pozitivní téma. K problematice externích zaměstnanců pak uvedl, že „švarcsystém“ je pouhým eufemismem, který ve skutečnosti představuje práci načerno.

„Nechci se vracet do časů, kdy ministerstvo práce pod vedením Petra Nečase tolerovalo, a svým způsobem i podporovalo černou práci,“ uvedl Drábek s tím, že tehdy úřednická kontrola probíhala tak, že podnikateli bylo řečeno, ať u pochybných zaměstnanců do týdne předloží pracovní smlouvu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…