Paroubek připomíná, že dluh rostl za Nečasovy vlády dvakrát rychleji než HDP. „Když totiž ministr Kalousek mluvil o „rozpočtové odpovědnosti“, neměl na mysli snižování dluhu, o kterém tak působivě hřímal již před volbami 2006. Teď už nabízel jen „snížení tempa růstu“ státního dluhu, přitom jako měřítko bylo použito rozpočtové fiasko roku 2009. A tak není divu, že jsme se roku 2012 dopracovali k vládnímu dluhu srovnatelnému se 45,9 % HDP.“
Kritizuje také to, že se Kalousek zaměřil pouze na určité hodnoty, z nichž by bylo možné usuzovat, že se stav ekonomiky zlepšuje. „Odvrácená strana čísel, které se snaží naznačovat zlepšení dluhové situace, vypovídá spíše o něčem jiném. Ministerstvo financí za Miroslava Kalouska zvolilo jednoduchou strategii – soustředilo se jen na hodnoty rozpočtových schodků a na úrokové výnosy státních dluhopisů a zlomilo hůl nad tím, co to udělá se zbytkem ekonomiky.“ Výsledek podle Paroubka známe.
Pravda o veřejných financích vyjde najevo
Varuje před recesí, která může podle některých ekonomů trvat i tři roky. „Zkusme si přitom představit, že ČR nezareaguje na oživení v okolních zemích a začne to schytávat z více stran. Úroky v okolních zemích půjdou nahoru, což způsobí ztráty držitelům českých státních dluhopisů. Ratingové agentury přehodnotí riziko země, které se dlouhodobě hospodářsky nedaří a důrazně zdraží český dluh. Koruna bude pokračovat v poklesu a zvýší náklady zahraniční složky dluhu. A zesláblá ekonomika dále podtrhne snižování daňových příjmů. Pak půjde pravda o českých veřejných financích ven.“
A dodává: „Všechna ta prohlášení o snižování schodků a úsporách jsou tedy pouhé kejkle s čísly, které mají zastřít neradostný vývoj českých státních rozpočtů, trpících nikoliv nadměrnými výdaji, ale podtrženými příjmy a zdevastovanou reálnou ekonomikou.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: lze