Mise se v Afghánistánu se rozroste, z Kosova se ale vojáci stáhnou

06.10.2010 12:57 | Zprávy

Armádní zahraniční mise se změní. Vláda totiž souhlasila s návrhem ministerstva obrany na rozšíření mise v Afghánistánu. Příští rok má v Afghánistánu sloužit až 720 vojáků, další rok pak 640. Vojáci budou působit hlavně v provinčním rekonstrukčním týmu (PRT) v Lógaru.

Mise se v Afghánistánu se rozroste, z Kosova se ale vojáci stáhnou

Armáda by se ráda v Afghánistánu podle ministra obrany Alexandra Vondry soustředila na čtyři priority. V rámci PRT se bude podílet na rekonstrukci země. V provincii Vardak má být posílen výcvik místní armády a policie. Pokračovat bude také nasazení vrtulníkové jednotky, protichemických specialistů a meteorologů na letišti v Kábulu.
    

Vojáci pro příští rok navíc opětovně počítají s vysláním prostějovské jednotky speciálních sil, tentokrát však pod hlavičkou mise ISAF. Elitní 601. skupina v minulých letech v Afghánistánu bojovala v rámci Spojenými státy vedené protiteroristické operace Trvalá svoboda.

Z Kosova proběhne postupné stahování

Jak zmínil premiér Nečas, vojáci se naopak postupně stáhnou z balkánského Kosova. „V Kosovu se dostáváme do fáze útlumu, zdůrazňuji postupného útlumu, nejedná se o jednorázový útěk," uvedl ministr Vondra. Ke konci října se podle něj do Česka vrátí podstatná část stávajícího českého kontingentu.

Do konce roku v Kosovu zůstane asi 90 vojáků, do příštího léta by tam mělo sloužit asi šest desítek. V ČR ale bude k dispozici prapor operačních zásob, který bude připraven se do oblasti vrátit v případě komplikací. Proto pro rok 2011 zůstává mandát pro jednotku v Kosovu otevřený a to až do 550 osob.

Jednotliví vojáci české armády mají působit i v dalších mezinárodních operacích v zahraničí. Například v roce 2012 by se měli čeští piloti se stíhačkami vrátit k ochraně vzdušného prostoru pobaltských zemí, tedy Litvy, Estonska a Lotyšska. Piloti s letouny Jas-39 Gripen tuto misi už absolvovali v roce 2009.

V příštím roce by podle Vondry měly mise vyjít na necelé dvě miliardy korun. Návrh podoby misí, se kterou budou muset souhlasit jak poslanci, tak i Senát, už zkritizovala opoziční ČSSD.

Čtěte také:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…