Hned úvodem shrňme aktuální vývoj. Při sobotní masové demonstraci odborářů v pražských ulicích přijel dnes už bývalý řidič Roman Smetana mimořádným odborářským vlakovým spojem do Prahy. Během demonstrace se dobrovolně policii, která po něm kvůli tomu, že nenastoupil v určeném termínu do výkonu trestu, vyhlásila celostátní pátrání, vydal. Jak ještě krátce před tím přiznal, před policií se rafinovaně několik týdnů neukrýval, pobýval většinu dnů poté, co dal výpověď v práci, doma, chodil veřejně po ulicích Olomouce, kde žije. Některé schůzky si prý dokonce dával i před budovou olomouckého soudu.
Výkon trestu si tedy nyní odpykává ve věznici na Pankráci, v případě, že by chtěl přeložit blíže k místu svého trvalého bydliště, musel by o to písemně zažádat. Jak ParlamentníListy.cz však zjistily od tiskové mluvčí Vězeňské služby Markéty Prunerové, dosud tak neučinil.
Jelikož Smetana odmítl vykonat 100 hodin veřejně prospěšných prací, i domácí vězení, jež mu soud uložil vedle pokuty 15 tisíc korun, měl nastoupit k nepodmíněnému trestu 100 dnů ve vězení. Nabízí se proto otázka, zda by pro něj přece jen nebyly schůdnějším řešením ony veřejně prospěšné práce?
„Rozhodně ne, pokud na to takto nahlížíme, nutíme ho, aby se stal součástí represívního aparátu. Vlastně to, co se stalo, usvědčuje celý systém z pokrytectví. Je proto věcí společnosti, aby na to upozornila a čistotu společnosti bránila. Romana Smetanu jsem osobně poznala, byla jsem s ním do poslední chvíle, než ho odvedla policie, a musím říct, že je to jeden z nejčistších lidí, jaké jsem kdy poznala. Proto on sám říká, že vše je jen jeho blbost, ale společnost to nesmí nechat lhostejnou. Já jsem přesvědčená, že opravdu v tomto případě sedí ve vězení naprosto nevinný člověk. Poprvé od roku 1989 jsme v jeho případě svědky porušení svobody projevu, a to nemůžeme nechat jen tak být,“ uvedla Táňa Fischerová pro ParlamentníListy.cz.
Pokutu zaplatil, ta byla jako trest dostačující, myslí si Fischerová
Podle ní je celá záležitost naprosto absurdní kvůli nepřiměřenosti soudem vysloveného trestu. I oněch sto hodin veřejně prospěšných prací by pro Smetanu bylo zásadním zásahem do jeho práv a svobod, už jen kvůli tomu, že by počet takových hodin vedle vykonávaného zaměstnání zcela jistě přesahoval řadu měsíců.
„Vždyť on zaplatil pokutu 15 tisíc korun, a ta ty škody, které jsou z mého pohledu také možná kontroverzní, zcela jistě pokryla. Plakát, který pomaloval, je obyčejnou reklamou, kterou si nikdo poté, co je sejmuta, doma neschovává, vyhodí se. A to, že šlo o politický plakát? To je ještě kontroverznější. Ten plakát přeci visí na veřejném místě, politické kampaně jsou placeny z daní nás všech,“ vysvětluje svůj postoj a názor Fischerová.
Zastánců Smetany jsou v zemi tisíce
A rozhodně není sama, kdo se zřejmě v tuto chvíli nejznámějšího řidiče městské hromadné dopravy u nás zastává. O jeho případu jednal i Český helsinský výbor. Také ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) má na stole dvě desítky podnětů pro stížnost pro porušení zákona. A po internetu kolují různé petice a fanouškovské skupiny, do kterých se zapojily tisíce lidí. Šíří se také nálepky vytvořené na jeho podporu s textem: Sedím za Romana Smetanu. Je na nich jméno odsouzeného za mřížemi z tykadel, která on sám přimalovával na hlavy politiků na plakátech.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová