„Nemluvím o politických myšlenkách Věcí veřejných, protože žádné nemají. Ale hodnotím to, co vyšlo na povrch v rámci nedávného skandálu a následného procesu. Co dělal Vít Bárta? Rozdával obálky. Má generace pamatuje, že v šedesátých letech je prezident Antonín Novotný také rozdával členům politbyra a nikdo nevěděl, kolik je v nich peněz. Každému podle jeho zásluh bylo socialistického heslo. No a Bárta rozdával obálky stejně jako Novotný,“ vysvětluje francouzský politolog a historik Jacques Rupnik. ParlamentníListy.cz se s ním setkaly nedaleko jeho pařížského bytu.
Mentální svět komunismu
Národnímu náměstí v Paříži vévodí pomník. Jde o vůz tažený lvy a doprovázený několika postavami, na němž stojí Republika a řídí ho Duch Svobody. Pomník zhotovil sochař Aimé-Jules Dalou. Ostatně v blízké kavárně, která nese umělcovo jméno, si politolog Rupnik pro ParlamentníListy.cz postěžoval, že strana Věci veřejné vrátila českou politiku do mentálního světa komunismu a praktiky Víta Bárty přirovnal k chování komunistického prezidenta Antonína Novotného, který úřadoval v letech 1957 až 1968. Ostatně Rupnik napsal knihu Dějiny Komunistické strany Československa: od počátků do převzetí moci.
Další články v rubrice Jinýna očima čtěte ZDE
„Škárka u soudu říkal, že si vše nahrál, ale nahrávka není dobrá, protože u toho Bárta napouštěl vanu. To jsou zvyky ze starého režimu. Minulost tady pracuje a je to tam velmi dobře zakódováno. Obálky, vodovod při jednání a tak. Ve vládě spolu nechtějí mluvit, aby je někdo nenahrál. To je zlé. Dokonce používali rušičku, stejně jako za komunismu na hranicích proti vysílání Svobodné Evropy z Mnichova. Věci veřejné vrátili českou politiku do mentálního světa komunismu. Je to trapné a smutné,“ dodává francouzský politolog.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský