Celý tento týden a první dny týdne následujícího jsou v očekávání toho, kdo bude novým českým premiérem za Petra Nečase, který na svoji funkci rezignoval. Padají v této souvislosti různá jména, definitivní slovo však bude mít prezident Miloš Zeman. Otázkou, která však zajímá většinu veřejnosti, je hlavně to, zda nový premiér bude mít vůbec šanci napravit reputaci české politiky?
„Hned se mi chce vyhrknout – nikoliv. Bezpochyby takovou odpověď očekává i většina veřejnosti. Zvláště po tom, co s posledními vládami zažila. Ale ona to není tak docela pravda. Ono totiž záleží na tom, kdo to bude a za jaké situace. Nesmíme totiž zapomínat na úřednického premiéra Fischera. Čestně se přiznávám, že mne jako člena velké politické strany až šokovalo, jakou obrovskou podporu a oblibu u veřejnosti získal. A to bez ohledu na jisté velmi sporné kroky jeho vlády, pochopitelně zřejmě přece jenom z pozadí někým řízené. O tom se může drtivé většině stranických předsedů jenom zdát. Možná právě proto, že jsou straničtí. A na obrovské oblibě premiéra Fischera nic nezmění ani fakt, jak zkrachoval v prezidentských volbách. To je již jiná kapitola. Pro mne poněkud dokazující i značný vliv médií na formování názorů veřejnosti. V prezidentských volbách totiž již Jan Fischer jejich kandidátem nebyl,“ reagoval na první téma komentáře poslanec ČSSD Jiří Koskuba.
Další komentáře uplynulých týdnů Koskuby a Kubery čtěte ZDE
Podle něj bychom tedy mohli obecně říci: Problém je v politických stranách. „Snad mi za to v Lidovém domě nevynadají, ale on je. Nicméně jak kdy a hlavně jak pro koho. Docela by mne zajímalo, jak by ve funkci premiéra u veřejnosti a i médií dopadl pan 'Karel ze Schwarzenberga'. Tedy kdyby o tuto funkci stál a byla mu nabídnuta. Jenomže ten by již asi nestál v čele vlády úřednické, ale politické, a to by mohlo být to jádro pudla. Od úřednické se totiž mnoho nečeká. Pozornost se soustřeďuje hlavně na partaje, které se před blížícími volbami mydlí nejen mezi sebou, ale i uvnitř. Jasně, oficiálně jde na předním místě o voliče, o českou zemi. Nicméně taky o volitelnou pozici na kandidátce, že? Ostatně i proto jsem nepoužil v předchozí větě označení na prvním místě,“ pokračoval dále Koskuba pro ParlamentníListy.cz.
Politická vláda to tak snadné jako úřednická nemá
Jak dodal, politická vláda už to tak snadné nemá. Hlavně prý proto, že jednak je, bohužel, u nás v posledních letech tzv. koaliční, tj. čistě účelovým slepencem stran různého zaměření, původu a bohužel i kvality. „Pravá funkční koalice by se přitom více měla podobat spojeneckému vojsku. Bojujícímu sice pod více vlajkami, ale s jasným cílem. Porůznu až pokoutně naverbovaní žoldnéři však obvykle bojují hlavně za žold, tj. za prachy, a hodnosti. Vypustit duši na bojišti rozhodně nehodlají. To raději i přeběhnou. Podle toho to pak vypadá. Ne, nemám na mysli toliko pidistraničku LIDEM. Ve vší úctě, ona tak nějak vznikla i TOP 09. Krátce poté, co padl jistý lidovecký pan předseda dávající si v Kramářově vile doutníček s panem Paroubkem... Podrobnosti roku 2006 si lze dohledat,“ konstatoval Koskuba.
Zdůraznil pak to, že politická vláda, jak ostatně ukazují poslední události, je ve skutečnosti řízena nikoliv premiérem, ministry či partajními funkcionáři, ale muži (jak vidno i dámami) z temného pozadí.
Odůvodnění trafik, protože chtěli pracovat? A ty tisíce lidí bez práce nechtějí?
„Můžete je nazývat lobbisty, kmotry, šedými eminencemi – jsou to jedni a titíž. Většinu z nich neznáme, a bojím se, že ani nepoznáme. Jejich moc je opřena hlavně o to, co dali civilizaci zatracení Féničané. O peníze. Prý nesmrdí, natož pak ty veřejné, z daní a potu vybrané, a poté jim tak snadno do kapes proudící. Škoda, že pro mnohé lidi neplatí zarážející televizní výrok pana ministra Kalouska krátce po jeho čtvrtečním výslechu. Přidělit nějakou tu trafiku je prý pořád lepší, než aby jistí pánové šli na úřad práce. Vždyť oni chtěli pracovat! Jako kdyby mnozí z těch tisíců nezaměstnaných nechtěli! Možná je jejich chybou, že nazašli za panem ministrem. Ale nehodlám to raději přehnaně kritizovat. Co kdyby nám přece jenom vyšly ty předčasné volby a já už nebyl zvolen? Papír na rozpuštění sněmovny jsem již podepsal. Alespoň už vím, kam mohu zaskočit pro práci. Jenom mám obavu, zda-li patřím k těm vyvoleným,“ povzdechl si Koskuba.
Kubera: Nemocná společnost generuje „nemocné“ politiky
Podle senátora ODS Jaroslava Kubery očekávat to, že nový premiér toho hodně změní, je spíše marností.
„Je třeba si přiznat, že současná společnost je opravdu nemocná a vše, čeho jsme svědky, že se děje, je jen důsledek toho – té nemoci společnosti. Lidé si stěžují na politiky, ale neuvědomují si, že oni jsou vzorkem toho, jací jsme my všichni. Jsou mezi nimi charakterní a bezcharakterní lidé, kteří občas udělají malér. Ale ten dělají i lidé mimo politiku – neslyšel jsem například o tom, že by nějaký politik lil do alkoholu metyl, a přesto jsme všichni házeni do jednoho pytle. Přitom stejně jako běžní občané politici dělají dobré i zlé věci,“ uvedl Kubera ve svém komentáři pro ParlamentníListy.cz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová