Zákon proti znásilňování státu dravými politiky. Mnohým nevoní

19.11.2012 6:03 | Zprávy

Čeští politici poškozují stát, potvrzuje už i Evropská komise. Brusel kritizuje, že se politici snaží ovládat státní správu, kvalifikované úředníky nahrazují svými kamarády a stát pak nefunguje, jak by měl. Neustálými výměnami úředníků politici poškozují hospodářský růst i konkurenceschopnost, Česko tak přichází o miliardy dotací z evropských fondů.

Zákon proti znásilňování státu dravými politiky. Mnohým nevoní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na schůzi vlády se projednávaly mimo jiné i pokračující metanolové otravy

Státní správu toto propojení s politikou ochromuje. S každým novým ministrem se obměňuje větší či menší část státních úředníků. „Mnohokrát jsme upozorňovali, že tyto zásahy vedou k destabilizaci státní správy,“ řekla ParlamentnímListům.cz bývalá dlouholetá předsedkyně Odborového svazu státních zaměstnanců Alena Vondrová. Připomíná časté střídání ministrů v resortu zdravotnictví za vlád ČSSD, které zcela ochromilo chod úřadu. „Tehdejší ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla musel půjčit zkušeného úředníka na zdravotnictví, aby zaměstnance naučil běžnou agendu,“ vzpomíná. Kámen na kameni prý nezůstal ani na Ministerstvu průmyslu a obchodu po příchodu tehdejšího šéfa Martina Římana. Ale současnou vládu označila za nejhorší a nejméně kompetentní od 90. let.

Česko neplní podmínky pro vstup do Evropské unie

Česká republika je jedinou zemí Evropské unie, v níž neplatí služební zákon, který by stabilizoval složení úřadu a omezil i příliš úzké propojení státní správy s politikou. Přijetí zákona bylo podmínkou pro vstup Česka do Evropské unie. Zákon je sice schválený od roku 2002, ale nikdy nezačal platit. Jeho účinnost se několikrát odkládala, nyní dokonce až do 1. ledna 2015. A nikdy asi platit nezačne, protože se mezitím přestal politikům líbit. Už proto, že ho připravila ČSSD. Topolánkova vláda začala tedy připravovat nový. Když byl téměř hotov, kabinet padl.

Příprava nového návrhu opět drhne

S příchodem premiéra Petra Nečase začalo nové kolo opět od začátku. A jeho příprava zase drhne. Ministerstvo vnitra mělo návrh zákona o právních poměrech a vzdělávání zaměstnanců, zkráceně zákon o úřednících, předložit vládě do 30. září. „Vzhledem k tomu, že Ministerstvo vnitra ještě předkládalo celý upravený text návrhu připomínkovým místům k posouzení, zda skutečně odpovídá uplatněným připomínkám, požádali jsme pana premiéra o povolení prodloužit lhůtu pro předložení zákona vládě. Premiér povolil prodloužení lhůty na 30. listopadu,“ vysvětlil zdržení ParlamentnímListům.cz Břetislav Oliva z Ministerstva vnitra.

Když zákon nebude, nedostaneme z Evropské unie ani euro

Zákon o úřednících, který by zajistil odpolitizování, zefektivnění a větší transparentnost celé veřejné správy, by měl nahradit služební zákon z roku 2002. „Představuje jednu ze základních předběžných podmínek stanovených Evropskou komisí pro Českou republiku pro čerpání finančních prostředků z fondů Evropské unie po roce 2013,“ potvrdil Oliva. Pokud by právní úprava, která by byla zárukou transparentního využívání evropských financí, nebyla, České republice by hrozily problémy s čerpáním těchto prostředků, přiznává Ministerstvo vnitra. Proto prý Evropskou komisi průběžně seznamuje s kroky, které „Česká republika v přípravě zákona podniká tak, aby bylo zajištěno urychlené přijetí zákona v podobě, která by odpovídala moderní evropské legislativě v této oblasti“. „Předpokládaný termín účinnosti nového zákona o úřednících je 1. leden 2014,“ sdělil Břetislav Oliva z Ministerstva vnitra.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…