Zavládla panika. Špatné podpisy mohou zkazit cestu na Hrad

13.11.2012 11:43 | Zprávy

Neověřené informace v médiích, že každý druhý podpis na petičních arších, které mají zajistit kandidátům nominaci do prezidentské volby, je neplatný, vyvolaly pozdvižení mezi zájemci o Hrad i jejich příznivci. V klidu jsou jen ti, za nimiž stojí poslanecká nebo senátorská podpora, protože jich se kontrola podpisů netýká.

Zavládla panika. Špatné podpisy mohou zkazit cestu na Hrad
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na stráži stojí každý voják v hodinových intervalech v jakémkoliv počasí

Sociální demokraté poslali do boje o Hrad Jiřího Dienstbiera, občanští demokraté Přemysla Sobotku a TOP 09 delegovala Karla Schwarzenberga.

„Považuji to za podpásovou kampaň ze strany některého z kandidátů, je to dezinformace,“ řekla ParlamentnímListům.cz lidovecká  kandidátka na prezidenta Zuzana Roithová o tvrzení v médiích, že polovina podpisů na petičních arších je neplatná.

Ministerstvo vnitra zveřejní verdikt až 23. listopadu

Ministerstvo vnitra paniku o takovém množství neplatných podpisů mírní. Podle mluvčího Vladimíra Řepky jsou tyto informace šířené agenturou Mediafax pouhou spekulací, protože údaje o tom, u kterého kandidáta se bude kontrolovat i druhý náhodně vybraný vzorek občanů podepsaných na petici, měl úřad až v pondělí odpoledne. „Průběžné výsledky kontroly ale zveřejňovat nebudeme, jedná se o správní řízení. Nejpozději 23. listopadu zveřejníme oznámení o registraci nebo odmítnutí kandidatury,“ sdělil ParlamentnímListům.cz Řepka, kdy se občané dozví, z jaké nabídky si budou moci budoucí hlavu státu vybírat.

V klidu mohou být jen favorité se sto tisíci podpisy – Jan Fischer a Miloš Zeman

Nejistota tedy potrvá ještě deset dní. Téměř nikdo z nestranických uchazečů, kteří museli povinně sehnat nejméně padesát tisíc podpisů, si nemůže být jist, že bude mít potřebný počet platných podpisů a bude se moci volby zúčastnit. Šanci by měli jen favorité, kterým se podařilo sebrat dvojnásobek, přes sto tisíc podpis, jako Janu Fischerovi a  Miloši Zemanovi, případně Vladimír Franz, který jich získal osmdesát tisíc. Ale většina uchazečů nasbírala jen něco přes povinnou kvótu. Sháněli je jejich sympatizanti na veřejných místech, na ulicích, v obchodních centrech, restauracích, knihovnách, ale třeba i na Matějské pouti.

TÉMA Přímá volba prezidenta

Pravdivost údajů nikdo nemohl kontrolovat

Pravdivost údajů - jméno, datum narození a bydliště - doplněných vlastnoručním podpisem samozřejmě nikdo nekontroloval. Pokud lidé na podpisových arších neuváděli pravdu, dozví se kandidáti až z kontroly Ministerstva vnitra. „Žádný kandidát, který se chtěl opřít o nominaci občanů, neměl jinou možnost než plošně oslovovat veřejnost – na ulicích nebo nádražích,“ vysvětluje sociolog Jan Herzmann, že uvedení nepravdivých údajů není v takovém případě možné zabránit. Důsledek by byl podle něj jednoznačný, podle prováděcího zákona platí, že kdo povinnost 50 tisíc podpisů nesplní, nebude moci kandidovat. „To se hypoteticky stát může,“ připustil, že si lidé možná nebudou moci vybírat z jedenácti, ale třeba jen deseti nebo devíti prezidentských kandidátů.

Ohrožených je několik uchazečů o Pražský hrad

Některým prezidentským kandidátům by se tedy nemuselo podařit splnit zákonnou normu padesáti tisíc podpisů, což se v tuto chvíli týká vedle umělce Vladimíra Franze i lidovecké europoslankyně Zuzany Roithové,  předsedkyně Suverenity Jany Bobošíkové, novopečeného senátora Tomia Okamury, herečky a aktivistky Táni Fischerové a ekonoma Vladimíra Dlouhého.

Kdyby šlo o řízenou akci s falešnými podpisy, měl by to řešit soud

Podle předsedy Strany zelených Ondřeje Lišky je na odpovědnosti každého kandidáta, aby předložil platné podpisy. Ale něco jiného by podle něj bylo, pokud by se ukázalo, že jde o řízenou akci s falešnými podpisy, která měla za cíl zdiskreditovat některého kandidáta. „V případě takového podezření by si měl poškozený kandidát stěžovat u soudu,“ míní Liška.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…