Kromě platu Jany Nagyové byl zveřejněn celkový přehled platů vedoucích zaměstnanců na Úřadu vlády. Je zde například i bývalý vedoucí Úřadu vlády Lubomír Poul, který bral ročně 1,17 milionu korun a k tomu další odměny. Loni na odměnách získal navíc 1,7 milionu korun.
"Chceme tímto postupem transparentně ukázat, jak bylo nakládáno s veřejnými prostředky. Vrcholní státní zaměstnanci musejí počítat s tím, že jejich plat podléhá zvýšené kontrole a není možné donekonečna tajit, jakou mzdu za svou práci dostávají. Věřím, že se tak Úřad vlády tímto krokem stává otevřenějším a transparentnějším," komentoval to nynější vedoucí Úřadu vlády Radek Augustin.
Úřad vyvěsil na webu roční platy a odměny vedoucího Úřadu vlády, jeho náměstků a vrchních ředitelů jednotlivých sekcí. U údajů však nejsou zveřejněna jména, pouze označení náměstek 1 či VŘS 1 (tedy vrchní ředitel/ka sekce).
Utajovaný plat Jany Nagyové
Zájem v minulosti ale vyvolávalo hlavně vysoké finanční ohodnocení práce spolupracovnice a přítelkyně expremiéra Petra Nečase (ODS) Nagyové. Minulé vedení úřadu ovšem platy zveřejňovat nechtělo. To v minulosti kritizoval například Nadační fond proti korupci.
S Nagyovou je pak spojován Karel Randák, bývalý ředitel civilní rozvědky, který je v nadačním fondu členem správní rady. Právě on měl mít informace o platu Nagyové a předat je médiím. Údajně převzal od tehdejší zaměstnankyně Úřadu vlády Lenky Pikorové dvě výplatní pásky Nagyové a předal je deníku Insider, který je zveřejnil.
Policisté Randáka v souvislosti se zveřejněním odměn obvinili z neoprávněného nakládání s osobními údaji, hrozí mu až pět let vězení. Obžaloba, kterou v současné době projednává Obvodní soud pro Prahu 1, tvrdí, že tento skutek výrazně zhoršil pověst Nagyové. Randák jakoukoliv vinu odmítá.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan