Závratný plat a milionové odměny Jany "carevny" Nagyové jsou venku

02.08.2013 17:00 | Zprávy

Bývalá šéfka kabinetu někdejšího premiéra Petra Nečase pobírala v letech 2010 až 2012 plat vyšší než 900 000 korun ročně. K tomu Jana Nagyová dostávala statisícové odměny. V roce 2011 to bylo například 1,22 milionu korun.

Závratný plat a milionové odměny Jany "carevny" Nagyové jsou venku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Nagyová

Kromě platu Jany Nagyové byl zveřejněn celkový přehled platů vedoucích zaměstnanců na Úřadu vlády. Je zde například i bývalý vedoucí Úřadu vlády Lubomír Poul, který bral ročně 1,17 milionu korun a k tomu další odměny. Loni na odměnách získal navíc 1,7 milionu korun.

"Chceme tímto postupem transparentně ukázat, jak bylo nakládáno s veřejnými prostředky. Vrcholní státní zaměstnanci musejí počítat s tím, že jejich plat podléhá zvýšené kontrole a není možné donekonečna tajit, jakou mzdu za svou práci dostávají. Věřím, že se tak Úřad vlády tímto krokem stává otevřenějším a transparentnějším," komentoval to nynější vedoucí Úřadu vlády Radek Augustin.

Úřad vyvěsil na webu roční platy a odměny vedoucího Úřadu vlády, jeho náměstků a vrchních ředitelů jednotlivých sekcí. U údajů však nejsou zveřejněna jména, pouze označení náměstek 1 či VŘS 1 (tedy vrchní ředitel/ka sekce).

Utajovaný plat Jany Nagyové

Zájem v minulosti ale vyvolávalo hlavně vysoké finanční ohodnocení práce spolupracovnice a přítelkyně expremiéra Petra Nečase (ODS) Nagyové. Minulé vedení úřadu ovšem platy zveřejňovat nechtělo. To v minulosti kritizoval například Nadační fond proti korupci. 

S Nagyovou je pak spojován Karel Randák, bývalý ředitel civilní rozvědky, který je v nadačním fondu členem správní rady. Právě on měl mít informace o platu Nagyové a předat je médiím. Údajně převzal od tehdejší zaměstnankyně Úřadu vlády Lenky Pikorové dvě výplatní pásky Nagyové a předal je deníku Insider, který je zveřejnil.

Policisté Randáka v souvislosti se zveřejněním odměn obvinili z neoprávněného nakládání s osobními údaji, hrozí mu až pět let vězení. Obžaloba, kterou v současné době projednává Obvodní soud pro Prahu 1, tvrdí, že tento skutek výrazně zhoršil pověst Nagyové. Randák jakoukoliv vinu odmítá.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

Ing. Jana Krutáková byl položen dotaz

Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?

Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…