Proto Monika Šimůnková svolala speciální pracovní skupinu, která by se měla zaměřit na nejpalčivější problémy, především pak předražené ubytovny a s tím související doplatek na bydlení. „Majitelé vydělávají na chudých obyvatelích, protože do jejich kapes jde často celá tato dávka hmotné nouze. Často jde tato částka přímo na účet majitelů ubytoven, aniž by z ní ten, kdo ji má dostat, viděl byť jen jedinou korunu,“ uvedla Šimůnková pro iDnes.cz.
„Nyní se bude projednávat větší kontrola poskytování této dávky, protože namísto toho, aby dávky šly na podporu chudých, tak jdou do kapes těchto ‚byznysmenů s chudobou‘, majitelů ubytoven, vysvětluje další kroky.
„Stát by měl především legislativně ukotvit tzv. sociální nebo veřejné bydlení. Je nutno přesně vymezit povinnosti státu a obcí v oblasti bytové politiky, měly by být určeny minimální standardy bydlení, měla by se vymezit cílová skupina osob, kterých by se sociální bydlení týkalo. A samozřejmě je nutno stanovit, do jaké míry to bude financovat stát a do jaké míry obce,“ popisuje Šimůnková další palčivý problém.
Poukazuje i na nedávnou zprávu BIS, podle níž jsou protiromské nálady ve společnosti nebezpečnější než extremisté. Vidět je to prý na demonstracích. „Na nich je vidět, že počet extremistů se zásadně nemění, ale naopak se k nim víc přidávají místní lidé, postoj majority se radikalizuje. Vidíme to třeba na internetu, kde se šíří smyšlené příběhy o tom, jak dokáží Romové zneužívat sociální dávky a věří tomu i velmi vzdělaní lidé,“ dodává.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan