„Reagujeme tím na podněty z řad podnikatelů. Nechceme, aby se poctiví podnikatelé dostávali do problémů kvůli drobným pochybením. Cílem kontrolního hlášení není ukládání pokut, ale odhalování daňových úniků,“ komentuje opatření ministr financí Andrej Babiš.
V současné době je již možné v určitých případech podle Pokynu GFŘ-D-29 prominout pokuty za nepodání kontrolního hlášení. V reakci na dosavadní praktické dopady sankčního systému kontrolního hlášení se Pokyn ode dneška rozšiřuje o další ospravedlnitelné důvody, za kterých je možné částečně nebo úplně udělené sankce prominout. Kromě plošného prominutí jedné pokuty ročně je například možné prominout pokutu (50 tisíc korun), když se plátce s reakcí na výzvu k podání kontrolního hlášení opozdí maximálně o 5 dní a pokud mu povinnost podat ze zákona skutečně nevznikla. Nebo vzniká možnost prominout pokutu (30 tisíc korun), když plátce reaguje na výzvu k odstranění nesrovnalostí nejdéle 5 dní po zákonném termínu u od počátku bezchybně podaných kontrolních hlášení.
Finanční správa dále aktualizovala uvedený Pokyn v souvislosti s rozhodnutím Ústavního soudu, které se týká fikce doručení u písemností odesílaných prostřednictvím e-mailu.
Podrobné informace ohledně rozsahu ospravedlnitelných důvodů, podání žádosti a postupů v řízení o prominutí pokuty za nepodání kontrolního hlášení, jsou uvedeny v aktualizovaném Pokynu GFŘ-D-29 na internetu Finanční správy v sekci pro kontrolní hlášení (ZDE).
Za loňský rok přineslo kontrolní hlášení do státního rozpočtu 10 až 12 miliard korun. Předpoklady před zavedením tohoto instrumentu se pohybovaly okolo 9 miliard.