V debatě o budoucnosti EU se evropští státníci věnovali zdanění v digitální sféře. Pro Česko je zásadní nalézt společné evropské řešení, které zároveň musí postupovat v souladu s vývojem na mezinárodní scéně a s OECD.
Evropská rada se dlouze zabývala také útokem v Salisbury a vztahy s Ruskem. „Všichni jsme odsoudili nedávný útok v Salisbury a jednomyslně jsme podpořili britskou premiérku Mayovou. Použití jakýchkoliv chemických zbraní je nepřípustné a Evropská unie nezískala od Ruska žádné věrohodné vysvětlení tohoto tragického incidentu. Britská premiérka má mou plnou podporu,“ uvedl po jednání český premiér s tím, že další postup České republiky bude koordinovat v pondělí s ministrem zahraničních věcí Martinem Stropnickým.
Lídři EU řešili také přípravu summitu se západním Balkánem. O spolupráci se zeměmi tohoto regionu, jehož stabilita je pro EU a její bezpečnost nepostradatelná, budou prezidenti a premiéři členských států detailně mluvit 17. května v bulharské Sofii.
Před jednáním Evropské rady se český premiér zúčastnil tradiční koordinace zemí Visegrádské skupiny. Předseda vlády Andrej Babiš se také setkal s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. Tématem schůzky byla spolupráce Evropské unie a NATO a evropské obranné iniciativy.
Dnes bude jednání Evropské rady pokračovat debatou o obchodních opatřeních ze strany USA v souvislosti s dovozem uhlíku a oceli, následně proběhne zasedání ve formátu EU27. Tématem bude brexit a další pokyny pro jednání o budoucích vztazích s Velkou Británií, které budou sloužit jako mandát pro hlavního vyjednavače Michela Barniera.