„O důležitosti životního prostředí už dnes nikdo nepochybuje. Jsem velmi rád, že se Nadace partnerství spolu s dalšími partnery včetně ministerstva životního prostředí pustili do Inciativy Sázíme budoucnost, která si dala za cíl vysadit 10 milionů stromů mimo les. Zejména mne těší, že se do této aktivity může zapojit opravdu každý a přispět tak svým malým dílem k boji za lepší klima. Je důležité zmínit, že stromy se staly symbolem rostoucího úsilí světa využívat přírodní řešení problémů, které dříve způsobil člověk,“ uvedl premiér.
První z řady 150 stromů - lípu srdčitou jako symbol české státnosti a svobody slavnostně vysadila na půdě Indického velvyslanectví v Praze už v červnu na Mezinárodní den životního prostředí indická velvyslankyně Narinder Chauhan, spolu s náměstkem Ministerstva životního prostředí Vladislavem Smržem.
Pro výsadbu dalších listnáčů byla vybrána právě lokalita u obce Vyskeř v CHKO Český ráj. Pozemky jsou ve vlastnictví obce a poskytují nádherný výhled do krajiny Českého ráje. "Ovocná alej u obce Vyskeř je naším dalším příspěvkem pro ochranu klimatu a zdravější českou krajinu, ovzduší, přírodu i její biodiverzitu. Obohatí zdejší krajinu a zároveň posílí protierozní ochranu zemědělské půdy, zajistí také potravu mnoha opylovačům a poskytne útočiště pro drobnou zvěř," dodal ministr Richard Brabec. Více ZDE.
Iniciativa Sázíme budoucnost navazuje na kampaň Stromy svobody, kterou Nadace Partnerství přispěla k oslavám 100 let Československa. Cílem iniciativy je vysazení 10 milionů stromů mimo les během následujících 5 let. Zároveň tento projekt usiluje o propojení všech, kdo v republice sázejí stromy. Ať už jsou to obce a města, spolky, státní instituce, firmy, školy, zemědělci nebo vlastníci pozemků, dobrovolníci i dárci. Aby dnes vysazené stromy přežily do příštích let, musí být postaráno i o jejich důslednou a dlouhodobou ochranu a zálivku. Stejný důraz je potřeba klást i na vhodnou druhovou skladbu a místo, kdy již ani řada původních dřevin nemusí extrémy počasí ustát.