V nejbližších dnech se chystá oslovit huť ArcelorMittal Ostrava, která se nachází poblíž a patří k velkým znečišťovatelům ovzduší.
„Dáme znečišťovatelům pár dní, zda najdou v sobě slušnost a přijdou sami s nabídkou spolupráce. Pak budeme postupovat formální cestou. Nepožadujeme omezení provozu, požadujeme revanžování újmy, kterou znečišťovatelé způsobují lidem v zasažených oblastech Ostravy a Vratimova, zatímco svou činností generují obrovský zisk. Nepožadujeme nic víc, než slušné a spravedlivé chování. Rovněž máme obavy, že všechna zařízení, která mají v provozu eliminovat emise, nejsou řádně udržována. Pak samozřejmě nemohou fungovat a nečistoty se dostávají do ovzduší,“ uvádí advokát Jiří Klega ze Strany zelených.
Straně zelených v Ostravě se rozhodně nejedná o utlumení těžkého průmyslu v tuto chvíli. K útlumu bezpochyby dojde ze zcela jiných důvodů, které nikdo tady neovlivníme, ale to je jiná debata. Nicméně je to jednoduché. Pokud si na zahradě postavíte dílnu, v ní budete podnikat, vydělávat, ale sousedovi budete na pozemek pouštět nečistoty a zápach a prach, úřady vás ihned pokutují a následně zakáží provoz. Nicméně pro velké podniky toto neplatí.
Když stávající vlastník kupoval hutě, dobře věděl, jaké jsou zde nedostatky, a měl s tím počítat. A argument, že to nejde nebo že by pak zkrachovali či museli propouštět je lichý a má jen strašit lidi. Naopak kvůli špatnému ovzduší region přichází o nové investice a nová pracovní místa. A je otázkou, jak dlouho bude těžký průmysl zaměstnavatelem, než půjde bohužel do kytek – a všichni víme, že to je bohužel neodvratitelné.
„Buď se s tím smíříme a připravíme region na následky předem nebo čekejme katastrofu v podobě tisíců nezaměstnaných a zvýšenou kriminalitu už tak kriminalitou zatíženého regionu“, upozornil na závěr Mgr. Jiří Klega (SZ).