Její druhý ročník pořádá tento týden Magistrát hl. m. Prahy ve spolupráci s Dopravní policií ČR a oddělením prevence Městské policie hl. m. Prahy.
„Prevence bezpečnosti na dopravních komunikacích je zcela zásadní. A zřetel by na ni měli brát nejenom řidiči motorových vozidel, ale i cyklisté. Stále se ale setkáváme s tím, že řada z nich ji často podceňuje. Absence světel, odrazek či reflexních prvků - s takovou, a zejména za těchto podzimních dnů, už se svým životem, ale i zdravím a životy ostatních, cyklista vyloženě hazarduje. Cílem akce je proto nenechat špatně viditelného cyklistu řítit se tmou a vyhýbat se ostatním jen na základě instinktu, jaký je po setmění vlastní netopýrům, ale ne jemu. Musí si zkrátka uvědomit, že není Batman!“ apeluje Libor Hadrava, pražský radní pro bezpečnost a prevenci kriminality.
Akce Buď vidět a „Nejezdi jak netopejr!“ probíhá v tomto týdnu postupně ve třech termínech na různých lokacích a cyklostezkách hlavního města Prahy. Jelikož správné osvětlení podléhá zákonu, cyklisté jsou v rámci akce za jeho nedodržení pokutováni. Po zaplacení pokuty však od příslušníků policie dostanou zároveň světla. Osvětlení cyklisté zase obdrží drobný reflexní dárek a pro všechny bude zároveň určena také informační preventivní část o tom, že je třeba být viděn. První den akce se uskutečnil v pondělí na cyklostezce v Podolí.
„Podle informací, které jsem obdržel po prvním dnu, byla zatím udělena pouze jedna pokuta a nahlášeno jedno oznámení. To je nesporně potěšující. Několika cyklistům pak také fungovalo třeba jen jedno z obou světel. Tato situace se ale řešila na místě domluvou a instalací druhého světla. Příjemně nás překvapila i skutečnost, že nikdo s námi nekomunikoval nepatřičně či agresivně. Cyklisté naše počínaní daleko spíše kvitovali jako prospěšné. Někteří nám dokonce poděkovali. Kromě nich byli navíc do kontroly zahrnuti i účastníci provozu na koloběžkách, a to jak dospělí tak i děti, neboť zákon jim ukládá to samé - být za tmy osvětleni,“ dodává radní Hadrava k průběhu akce.