Bylo to velmi dobře vidět zejména při hlasováních o jednotlivých pozměňovacích návrzích k rozpočtu – a to hlavně právě v oblasti sociální politiky, sociálního zabezpečení a sociálních služeb.
O co se jednalo konkrétně?
Vláda ve svém návrhu
státního rozpočtu oproti minulosti - a zejména
v rozporu se zájmy a potřebami nejohroženějších skupin občanů - totiž výrazně snížila plánované výdaje na pomoc zdravotně
postiženým občanům, rodičům-samoživitelům či pěstounům pečujícím o opuštěné a
ohrožené děti.
Proto jsem k rozpočtu podala sedm pozměňovacích návrhů, které by tyto závažné nedostatky odstranily a které by pomohly zabránit propadu životní úrovně a kvality příslušníkům vyjmenovaných sociálně ohrožených skupin občanů.
Co jsem navrhovala
V první skupině těchto návrhů se jednalo
o přesun pěti miliard korun
z prostředků určených na odvody do rozpočtu Evropské unie do rozpočtové kapitoly Ministerstva práce a sociálních věcí.
A to konkrétně na příspěvek na péči pro osoby se zdravotním postižením závislé na pomoci jiných osob, na dávky osobám se zdravotním postižením (příspěvek na mobilitu, příspěvek na zvláštní zdravotní pomůcky), na příspěvek na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením a rovněž i do oblasti dávek pěstounské péče a na zvýšení platů sociálních pracovníků a dalších zaměstnanců resortu práce a sociálních věcí.
Peníze českým občanům
V době současné (a prohlubující se) ekonomické krize i astronomického růstu cen energií a dalších základních životních potřeb je nezbytné v českém státním rozpočtu upřednostnit (sociální) zájmy českých občanů před vyváděním českých veřejných peněz do zahraničí. A už vůbec není důvod odvody do rozpočtu Evropské unie oproti loňskému roku o pět miliard korun, jak navrhuje vláda, navyšovat!
Zvláště, když tyto prostředky akutně chybí v rozpočtových položkách, ze kterých má býti financována pomoc zejména našim zdravotně postiženým občanům, kteří jsou zasažení nejen růstem cen obecných základních životních nákladů, ale i zdražením terénních sociálních služeb. Jejichž dostupnost je tak pro tyto občany akutně silně ohrožena.
A rovněž tak chybí i v položkách určených pro pomoc rodičům-samoživitelům a pěstounům.
Podporuji sociální pracovníky
Kapitolou samou pro sebe je pak nutnost zvýšení platů zaměstnanců v resortu ministerstva práce a sociálních věcí, na prvním místě sociálním pracovníkům na všech úrovních a ve všech typech sociálních služeb a zařízení.
Zohledníme-li stále rostoucí inflaci, tak Fialova vláda platy těchto zaměstnanců nejen, že nezvýšila, ale fakticky došlo k jejich snížení – markantně to platí například v případě zaměstnanců úřadů práce, kde navíc došlo – a stále dochází - k výraznému rozšíření rozsahu zpracovávaných agend a jejich pracovních povinností v souvislosti dopady koronaviru a nynější uprchlickou vlnou z Ukrajiny.
Totéž platí i o sociálních pracovnících, kteří již více než dva roky nesou na svých bedrech enormní zátěž boje s epidemií koronaviru a se všemi jejími doprovodnými projevy a opatřeními.
To je pro mě naprosto nepřijatelné – jejich platy musí být významným způsobem navýšeny. A k tomu účelu by měly být ve státním rozpočtu vyčleněny dostatečné finanční prostředky.
Pomoc samoživitelům
Ve druhé skupině svých pozměňovacích návrhů jsem požadovala převést finanční prostředky v objemu sto milionů korun v rámci rozpočtové kapitoly Ministerstva práce a sociálních z oblasti z oblasti Aktivní politiky zaměstnanosti.
A to proto, že nezaměstnanost v České republice setrvale klesá a přibývá volných pracovních míst - což je bezesporu pozitivní trend - opět na nutnou pomoc našim zdravotně postiženým občanům a speciálně také na pomoc matkám-samoživitelkám (resp. otcům-samoživitelům).
Jelikož Fialova vláda v návrhu rozpočtu naprosto neodůvodněně a cynicky seškrtala téměř o 80 procent, o takřka 700 milionů korun, prostředky určené na tzv. náhradní výživné pro nezaopatřené děti.
Fialova vláda je brutálně asociální
Bohužel, poslanci vládní koalice nedokázali při hlasování o těchto návrzích v Poslanecké sněmovně překročit svůj stín a mé návrhy, a to ani částečně, nepodpořili.
Je tak nutné konstatovat, že se situace našich zdravotně postižených občanů, nízkopříjmových rodičů-samoživitelů a pěstounů - a jejich příjmová a životní úroveň – v roce 2022 nepochybně zhorší.
A to zcela jednoznačně vinou asociální
vlády Petra Fialy – ODS,
TOP 09, KDU-ČSL, hnutí STAN a Pirátské strany.