„Schválený daňový balíček znamená zásadní propad daňových příjmů Libereckého kraje, v nejhorší variantě až o 540 milionů korun proti letošnímu roku, jehož výsledek je také nejistý. Proto pracujeme na hledání provozních úspor, v rozpočtu samosprávy, krajského úřadu a příspěvkových organizací. Rozpočtové provizorium považuji až za poslední možný krok, který máme k dispozici. Vítám posun v uvažování Ministerstva financí, které připouští diskuzi o kompenzacích, pro všechny kraje je zásadní, aby se nejednalo o jednorázový krok, ale systémové řešení, a to nejlépe jako součást sdílených daní,“ uvedl hejtman Martin Půta.
Krajskými zastupiteli schválený střednědobý výhled (SVR) rozpočtu pro období 2021–2024, z něhož návrh rozpočtu vychází, se zrušením superhrubé mzdy a základní sazbou 15 % nepočítal, obdobně jako se zvýšením slevy na poplatníka.
V návrhu rozpočtu kraje na příští rok oproti SVR 2021–2024 již dochází ke snížení daňových příjmů o 15 milionů korun, zejména zapojením navýšeného příspěvku na výkon přenesené působnosti krajského úřadu.
„Návrh rozpočtu kraje na rok 2021 tak počítá s daňovými příjmy na úrovni 3,165 miliardy korun. Výdaje zahrnuté v návrhu rozpočtu kraje na rok 2021 zcela pokrývají veškeré smluvní a obdobné závazky včetně financování splátek jistin úvěrů. Pro srovnání: skutečné daňové příjmy byly v roce 2019 ve výši 3,6 miliardy korun. V roce 2020 odhadujeme daňové příjmy ve výši 3,3 miliardy,“ vysvětlil Zbyněk Miklík, náměstek pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.
Na úterním jednání Rady Libereckého kraje byl původní návrh vzat pouze na vědomí a do pátku 4. prosince bude probíhat úprava na příjmové i výdajové straně na novou úroveň 3,1 miliardy korun. Tento návrh chce rada kraje následně předložit do Finančního výboru a krajského zastupitelstva. „Věřím, že rada kraje v pátek schválí výslednou podobu rozpočtu pro rok 2021,“ dodal náměstek Miklík.