„Peníze na tento program jsme využili z přebytku loňského hospodaření. Reagujeme tím mimo jiné i na výsledek dotazníkového šetření, ze kterého vyplývá, že více než třetina škol nemá zpracované metodické plány, které potřebují na lepší zabezpečení budov, dětí a pedagogů. V tom jim chceme co nejvíce pomoci,“ uvedl hejtman Martin Půta.
Dotace z tohoto programu bude určena na opatření vedoucí k větší bezpečnosti škol jako měkkých cílů, stanovení bezpečnostních priorit, vytvoření funkčního systému ochrany a nastavení provázaných bezpečnostních opatření. Peníze pak mohou využít zřizovatelé škol například na vzdělávací a výcvikové akce pro pedagogické i nepedagogické pracovníky či vytvoření metodických plánů v souladu s pokyny Ministerstva vnitra.
Kraj poskytne dotaci do výše 50 % způsobilých výdajů. Minimálně se jedná od 25.000 korun, maximálně pak o 100.000 korun. Veškeré informace k vyplnění žádostí naleznou zájemci ZDE.
Stručný přehled dosavadní práce Libereckého kraje v oblasti bezpečnosti:
- V roce 2018 organizace seminářů pro odbornou veřejnost
- 2019–2021 kraj využil dotační titul Ministerstva vnitra na projekt „Ochrana a zabezpečení škol a školských zařízení jako měkkých cílů“
- Z dotačních titulů vynaloženo přibližně 3,5 milionu korun, zapojilo se 16 škol a školských zařízení zřizovaných Libereckým krajem a vzděláváním prošlo přes 300 pedagogických i nepedagogických zaměstnanců
- Dále ve spolupráci s policií – dvakrát do roka cvičení na téma „AMOK – útok aktivního střelce“. Za poslední dva roky se cvičení uskutečnila například na středních školách v Turnově, Frýdlantu, České Lípě a Jablonci nad Nisou
- Dotační titul ale skončil, a tak nyní krajský odbor školství má vlastní tříletý projekt na systematické proškolování dalších škol zřizovaných Libereckým krajem včetně jednoduchých metodických návodů k běžnému použití ve smyslu strategie UTEČ, SCHOVEJ SE, BOJUJ!