„V budoucnu bychom rádi vytvořili společné centrum pro vývoj, výrobu, testování a hodnocení inteligentních a udržitelných materiálů s následnou aplikací v průmyslové výrobě,“ uvedl Jiří Ulvr, krajský radní po resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.
Kromě výzkumu je cílem projektu zajistit exkurze do partnerských institucí, účast na konferencích a návštěvy předních zahraničních expertů spojené se sdílením nejnovějších poznatků a know-how. „Nebudou chybět společné semináře, workshopy, publikace a mezinárodní projekty,“ doplnil Ulvr.
Polovinu nákladů bude hradit Fraunhofer Institut, zbylých padesát procent pokryje Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace s využitím příspěvku Libereckého kraje. Rozpočet projektu na období 2023 až 2027 činí 75 milionů korun. Z celkových nákladů bude 25 milionů hrazeno z vědecko-výzkumných projektů, 25 milionů ze zakázek smluvního výzkumu a 25 milionů korun z vlastních zdrojů.
Podíl české strany ve výši 12,5 milionu korun dofinancovaný z vlastních zdrojů bude rozdělen půl na půl mezi Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace a Liberecký kraj. Celkový příspěvek Libereckého kraje bude činit 6,25 milionu korun za 5 let – tedy 1,25 milionu ročně.
Původně ohlašovala poskytnutí finančního příspěvku na podporu této česko-německé spolupráce česká vláda. „Na setkání českého premiéra Andreje Babiše, ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka a saského premiéra Michaela Kretschmera, které se uskutečnilo na Technické univerzitě v srpnu 2020, zazněl z německé strany jasný příslib dvou milionů eur na zahájení spolupráce mezi univerzitou a institutem. Stejně jasný příslib adekvátní sumy zazněl také z české strany. Zatímco z německé strany spolupráce funguje, na české se za ten rok neodehrálo vůbec nic,“ prohlásil hejtman Martin Půta.
Proto hejtman loni v září odeslal ministrovi průmyslu a obchodu Karlu Havlíčkovi dopis, v němž se tázal na vývoj situace ohledně přislíbené podpory. „Z ministerstva přišla odpověď, která byla však nekonkrétní a nijak blíže se k finančnímu příspěvku, avizovanému předtím z české strany na setkání premiérů, nevyjadřovala,“ dodal hejtman. Kraji proto nyní zřejmě nezbývá než si pomoci sám. „Jsme region, který je na průmyslu dlouhodobě postavený. Je potřeba tuto příležitost uchopit a využít ji. Věřím, že rozpaky, které přístup předchozí české vlády vzbudil na německé straně, by se tak mohly rozplynout,“ dodal hejtman.
Fraunhofer Institut se zaměřuje na rozvoj aplikovaného výzkumu. V Sasku má na dvacet poboček, v celém Německu pak sdružuje více než sedm desítek institucí. S ročním rozpočtem přes 2,3 miliardy eur a více než 25 tisíci zaměstnanci se jedná o největší organizaci v oblasti aplikovaného výzkumu v Evropě. Tamní vědci mají na svém kontě celou řadu průlomových vynálezů, mezi nimi například LED osvětlení, airbagy v autech nebo extrémně tenkou kameru vyvinutou podle vzoru hmyzího oka, která umožnila snížit tloušťku mobilních telefonů.
Rozpis financování inovačního centra z vlastních zdrojů na české straně v korunách: