Druhý návrh, předložený ministrem financí Miroslavem Kalouskem, je ještě tvrdší a dle něj by město Brno přicházelo ročně minimálně o 900 milionů korun, což by znamenalo pro rozpočet města Brna citelný zásah. Na celé věci nic nemění ani návrh ministerstva v podobě čtyřleté částečné kompenzace.
„Zcela zásadně odmítám návrh ministra Kalouska, který považuji spíše za akt politické odvahy vyhovět vlastním stranickým kolegům. Nazývá jej sice reformou, avšak ta postrádá jakoukoliv koncepčnost. Návrh částečné finanční kompenzace, tedy jinak řečeno podrobení jihomoravské metropole přísné odvykací kúře, je jen zamlžováním celého problému,“ řekl primátor města Brna Roman Onderka (ČSSD).
„ODS, zastoupená ve městě Brně v koalici společně s ČSSD, nepodpoří návrh nového systému rozpočtového určení daní, dle kterého by velká města včetně Brna byla ohrožena velkými finančními ztrátami. ODS současně nechápe postoj brněnské TOP 09, která svým stanoviskem souhlasila se stranickým šéfem Kalouskem a přímo tak bojkotuje zájmy Brna,“ dodal člen Rady města Brna a místopředseda ODS Pavel Blažek.
Opakovaně je mylně uváděna informace, že Praha společně s Brnem, Ostravou a Plzní vykazuje nejvyšší daňové výnosy na obyvatele. Praha se totiž s 30 tisíci korunami na 1 obyvatele pohybuje až na 4. místě, Brno, Ostrava a Plzeň s 18 tisíci jsou přibližně na 15. pozici. Přitom město Brno, stejně jako ostatní velká města, zajišťuje kromě jiného také činnosti nadregionálního charakteru, nebo dokonce celostátního významu. Jedním z mnoha příkladů je městská hromadná doprava, kterou využívají desítky tisíc mimobrněnských studentů a pracujících, přičemž Brno podporuje Dopravní podnik města Brna téměř čtvrtinou toho, co dnes dostává v rámci rozpočtového určení daní.