Brněnská Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka se již brzy dočká startu rekonstrukce, která změní původní klasickou astronomickou instituci v multivizuální centrum Přírodovědné exploratorium. Projekt rekonstrukce však nezahrnuje „jen“ stavební investice, ale přinese i změnu filozofie a programového zaměření provozu celé organizace. Nově se tak malí i velcí návštěvníci stanou aktivními spoluúčastníky a spolutvůrci nabízených programů.
Po proměně se brněnská hvězdárna stane moderním centrem vědy, umění a vzdělávání se spoustou „nej“. Tedy stane se nejen největší v Evropě, ale nově nabídne digitální expozice, moderní dalekohledy, interaktivní výstavy, speciální vysokoškolské pracoviště, ale třeba i kamennou geozahradu s unikátními geologickými vzorky. Stavební úpravy pak přinesou potřebné zvýšení kapacit včetně přístavby foyer, velkokapacitních šaten, místa pro prodej astronomických publikací a pomůcek a také vytvoření bezbariérových přístupů do všech částí budovy. Tak velká rekonstrukce se ovšem neobejde bez dočasného uzavření hvězdárny, zájemci o vzdálený vesmír však o své programy nepřijdou. Část aktivit se totiž dočasně přesune na jiná místa, například do Moravského zemského muzea či Knihovny Jiřího Mahena.
Poslední detaily investice za 84 milionů korun s příspěvkem 65 milionů korun z evropských fondů byly dojednány počátkem února a záštitu nad celou přestavbou převzal poslanec Evropského parlamentu Vladimír Remek. Kromě role patrona se bývalý kosmonaut ujal i role organizátora neobyčejného setkání kosmonautů v Brně letos na podzim. Kdo z návštěvníků kosmu poctí Brno svou návštěvou, zatím zůstává tajemstvím. Bude to ale bezpochyby stejně významná událost jako přestavba známé hvězdárny na Kraví hoře.
Roman Onderka
primátor města Brna (ČSSD)