Cílem projektu je rozšíření komunikační a páteřní infrastruktury na bázi optických vláken ve vlastnictví města Brna pro zajištění vysoké dostupnosti provozovaných služeb informačního systému a současně poskytnutí infrastruktury partnerským organizacím a městským částem pro následné budování a nasazování dalších služeb e-govermentu, efektivní a bezpečnou komunikaci mezi jednotlivými subjekty.
„Pokud má být brněnská samospráva funkční a pro obyvatele maximálně vstřícná, musí všechny úřady spolu umět komunikovat a být v rámci svých agend propojeny. Metropolitní síť jako projekt města by tento trend měla nastartovat,“ uvedl primátor města Brna Roman Onderka.
Jde o městské části:
Bosonohy, Bystrc, Černovice, Chrlice, Ivanovice, Jehnice, Maloměřice a Obřany, Ořešín, Slatina, Starý Lískovec, Tuřany, Útěchov, Žabovřesky, Žebětín a Židenice (ostatní městské části byly připojeny v rámci fáze I. a II.).
Realizací projektu dojde k naplnění těchto specifických cílů:
· zajištění vysoké dostupnosti provozovaných služeb - zejména Informační systém města Brna (AISmB), Geografický informační systém města Brna (GISMB), informační kiosky atd. pro úřady městských částí
· poskytnutí platformy (infrastruktury) partnerským organizacím jako jsou úřady městských částí pro následné budování a nasazování dalších služeb jako jsou e-government, elektronická komunikace směrem k občanům a propojení k nadřazeným statním informačním systémům a aplikacím
· efektivní, rychlá bezpečná komunikace mezi jednotlivými subjekty (využití společných robustních řešení v souvislosti s elektronickou poštou, přistupem na Internet, bezpečností a dalšími datovými či hlasovými službami)
· zajištění servisu a správy komunikační a páteřní infrastruktury
Finance a termíny
Celkové náklady projektu jsou 72 mil. Kč, z toho předpokládaný objem dotace činí 61,3 mil. Kč (85 %) a kofinancování městem Brnem 10,8 mil. Kč (15 %). Celkové náklady projektu včetně servisu na 4 roky činí 96 mil. Kč. Harmonogram projektu je nastaven na květen 2011 – březen 2012.