Podle názoru Ústavního soudu je přípustné, aby obec, pociťuje-li takovou místní potřebu, regulovala obecně závaznou vyhláškou stanovení míst, na kterých mohou být provozovány interaktivní videoloterijní terminály. Ústavní soud shledal, že regulace umístění přístrojů spadá pod normotvorné působnosti obcí.
Zastupitelé Brna proto dnes schválili návrh na změnu vyhlášky o regulaci provozu výherních hracích přístrojů.
Změněný obsah vyhlášky:
Elektronicky nebo elektronicko-mechanicky řízené výherní hrací přístroje nebo podobná zařízení sloužící k provozování sázkových her je zakázáno provozovat na veřejně přístupných místech uvedených v příloze vyhlášky. Provozování výherních hracích přistrojů nesmí být rovněž povoleno v okruhu vzdálenosti do 100 metrů od škol, školských zařízení, zařízení sociální a zdravotní péče, budov státních orgánů a církví.
„Navrhli jsme doplnit ve druhé větě změny vyhlášky slovo „rovněž“. Někteří provozovatelé přístrojů si totiž současný text vyhlášky vysvětlují tak, že se regulace okruhem 100 metrů od chráněných budov vztahuje pouze na místa vyjmenovaná v příloze vyhlášky. Doplněním slova „rovněž“ ve druhé větě bude tomuto absurdnímu výkladu zabráněno. Beze změny zůstává také časové omezení provozu výherních hracích přístrojů, nesmí být provozovány v pracovních dnech od 7 do 14 hodin,“ vysvětluje změny ve vyhlášce primátor Brna Roman Onderka.
Magistrát města Brna již podal v několika desítkách případů návrh na přezkoumání povolení k provozování loterijních terminálů a v této praxi bude ve spolupráci s městskými částmi pokračovat.
„Je to významný krok v našem úsilí o boj proti hazardu. Negativní důsledky hraní na těchto terminálech, které může vést ke gamblerství, rozvratu sociálních vztahů i kriminální činnosti, se obcí a jejich obyvatel bezprostředně týkají. Proto považuji za zásadní, aby obce mohly samy rozhodovat, kde a kdy provoz těchto přístrojů povolí,“ dodává primátor Roman Onderka.