Brněnská expozice bude kromě zdejšího rodáka Bohumila Hrabala samozřejmě zaměřena na další literární velikány pocházející z jihomoravské metropole. Jde zejména o esejistu a romanopisce světového významu Milana Kunderu (jenž letos oslavil 85. narozeniny), dále o Jiřího Kratochvila nebo rakouského spisovatele Roberta Musila, který v Brně studoval a dlouhá léta také pobýval. Připravovaná literární cena Roberta Musila byla jedním z témat připomínky letošního 25. výročí partnerství mezi městy Brnem a Stuttgartem.
V rámci brněnské výstavy ve Frankfurtu nad Mohanem využije město také příležitost prezentovat se jako rodiště či působiště dalších význačných osobností (Leoš Janáček, G. J. Mendel, Viktor Kaplan), významnou funkcionalistickou architekturou (vila Tugendhat atd.) a bohatou historií. Samotná prezentace by měla zahrnovat výběr knižních titulů věnujících se výše uvedeným tématům, bannery představující „Brno literární“ a letáky pro cestovní ruch v němčině a angličtině.
„Využíváme stého výročí narození Bohumila Hrabala v Brně, 160. výročí narození Leoše Janáčka a k tomu připravovanou literární cenu Roberta Musila, kterou bychom společně s partnerským městem Stuttgart udělovali významným evropským literátům, k prezentaci našeho města na nejprestižnějším knižním veletrhu,“ uvedl primátor města Brna Roman Onderka.
Mezinárodní Frankfurtský knižní veletrh (Frankfurter Buchmesse) se koná ve dnech 8. až 12. října 2014. Předpokládané náklady na prezentační stánek města Brna jsou ve výši
107 tis. Kč.
Zdroj: MMB