V průběhu ledna a února 2011 došlo po převzetí staveniště k postupnému rozvinutí rekonstrukčních prací v jižním křídle hradu Špilberku. Cílem II. etapy rekonstrukce jižního křídla hradu Špilberku je především rehabilitace dosud neopravené a veřejnosti nepřístupné části hradu.
„Hrad Špilberk vytváří už více než sedm století výraznou dominantu města Brna. V průběhu doby se význam a úloha Špilberku podstatně mění. Kromě zážitků z oblasti kultury a umění nabízí návštěvníkům i ojedinělý pohled na město Brno a jeho okolí. Nejvýznamnější brněnská historická památka se v současnosti stává živoucím kulturním centrem i přitažlivým cílem turistického ruchu,“ uvedl primátor města Brna Roman Onderka.
Jižní křídlo hradu Špilberku se promění nejvíce
V současné době již byly dokončeny veškeré práce na opravě střechy a krovu. Pohledová část od města je pokryta vytříděnou a očištěnou původní krytinou a na opačné straně, směrem do nádvoří, je krytina nová. Při odkrytí stropu nad 2. patrem jižního křídla bylo zjištěno, že nosnou část tvoří historicky cenné, ručně tesané dřevěné trámy z 19. století. U části dřevěných konstrukcí tohoto stropu bylo zjištěno napadení dřevokaznými houbami včetně dřevomorky a hmyzem. Pro zachování co největšího množství původních konstrukcí se odstraňují pouze poškozené části jednotlivých trámů a nahrazují se tzv. protézami. Dřevomorka se likviduje metodou mikrovlnného prozařování. Pro sanaci vlhkého zdiva se připouští pouze přirozené provětrávání, a proto se za tímto účelem obnovují staré větrací průduchy a v suterénu a v přízemí se budují v podlahách nové větrací kanálky. Po dokončení probíhajících prací vzniknou v 1. a 2. patře nové výstavní prostory, které budou vybaveny pro instalaci stálé výstavy Výtvarné umění 2. poloviny 20. století a pro příležitostné výstavy. V přízemí vzniknou nová pokladna, šatny a zázemí pro herce letní scény a nová pokladna pro návštěvníky. V suterénu vzniká z terasy nový nástupní prostor pro návštěvníky hradu, prodejny publikací a suvenýrů, kavárna a zázemí restaurace.
V prostoru bývalé hradní vinárny je již vyzděna výtahová šachta a úprava kamenného točitého schodiště mezi vinárnou a hláskou. Pokračuje postupná demontáž hodnotného zabudovaného interiéru bývalé vinárny (dřevěné lavice, obklady stěn aj.) a v restaurátorském ateliéru probíhá jejich obnova, včetně výroby nových interiérových prvků. Dále je prováděna odborná řemeslná repase oken a montáže rozvodů všech sítí. Po dokončení všech prací bude obnovena restaurace, jejíž interiér včetně několika cenných kachlových kamen se vrátí podle dochovaných dobových fotografií do podoby svého vzniku za 2. světové války.
Práce ve středním křídle jsou hotovy, rekonstrukcí prochází i ostatní objekty stavby
Ve středním křídle byly dokončeny stavební práce na šatnách a zázemí pro sólisty letních kulturních akcí na nádvoří hradu, probíhají dokončovací práce na dětském edukačním centru a navazujícím přednáškovém sálu.
Pro opravu hradeb východní bašty a východního bastionu se tak jako na jiných částech hradu používají výhradně cihly prvorepublikové nebo starší. Detailními stavebně-historickými průzkumy hradebního systému bylo zjištěno, že hradby byly v době svého vzniku chráněny proti povětrnostním vlivům tenkovrstvou omítkou, která v průběhu času postupně zvětrávala a odpadávala. Výsledkem tohoto procesu je současný vzhled hradeb – režné cihelné zdivo. Opravované hradby východní bašty a východního bastionu budou proto omítnuty tenkovrstvou probarvenou omítkou, která bude svou strukturou a složením odpovídat omítkám dochovaným na některých místech hradebního systému. Veřejnosti bude zpřístupněna plocha na východní baště, odkud se otevírá úchvatný pohled na Brno. V prostorách pod baštou bude otevřeno nové informační centrum. Dojde i k úpravě východního bastionu a jeho vybavení lavičkami, osvětlením a audiotechnikou pro představení letní scény.
Ukončením této etapy rekonstrukce však stavební úpravy hradu Špilberku nekončí. K dokončení rekonstrukce celého hradu Špilberku zbývá ještě provést rekonstrukci tzv. východního přístavku nad severovýchodním bastionem, hospodářského zázemí pod severní terasou a vodojemů vestavěných ve východním bastionu.
Rekonstrukce jižního křídla přinese:
• nový koncept dispozičně-komunikačního řešení celého hradu
• optimalizaci návštěvnického servisu (restaurátorská obnova hradní restaurace s denním i večerním provozem, občerstvení typu kavárna-cukrárna, prodejna suvenýrů a publikací)
• otevření nových výstavních sálů včetně nové stálé expozice moderního a současného výtvarného umění, reinstalace jedné ze tří stávajících stálých expozic
• vybudování turistického informačního centra, edukačního centra pro práci s dětským návštěvníkem, přednáškového sálu a studovny
• vytvoření adekvátního zázemí pro rozvoj stávajících kulturních aktivit (divadelní představení, koncerty apod.).
Základní údaje:
Investor: statutární město Brno
Zhotovitel: stavební společnost TOCHÁČEK, spol. s r.o.
Projektant: architektonická kancelář Ing. arch. Radko Květ
Cena díla: 155 396 038,- Kč vč. DPH
Dotace z ROP: 42 131 000,- Kč
Rekonstrukce hradu Špilberku má za sebou dlouhou historii
O opravě brněnského Špilberku se diskutovalo už od osmdesátých let, stavební práce byly zahájeny v roce 1983. Roku 1992 byla dokončena rekonstrukce kasemat, v následujícím roce byla provedena urychlená adaptace parkánové přízemní části západního křídla na výstavní prostory, včetně vybudování dřevěného mostu nad západním příkopem. V roce 1994 byla provedena rekonstrukce administrativní budovy, o rok později byl obnoven severozápadní bastion, v roce 1996 rekonstruováno severní křídlo pro výstavní účely a také střední trakt. Významným mezníkem byl rok 2000, kdy byla dokončena náročná rekonstrukce východního křídla, vydlážděno velké hradní nádvoří, osazena zvonkohra a pořízeno vybavení pro kulturní akce na nádvoří hradu. Tím skončila I. etapa rekonstrukce. Roku 2001 započala II. etapa rekonstrukce dokončením interiérů rekonstruovaného východního křídla. V následujícím roce pokračovala zahájením výstavby jihozápadního bastionu. Při terénních úpravách staveniště byly archeologickým průzkumem odhaleny cenné pozůstatky původní barokní fortifikace, které si vynutily změnu ve stavebním programu. Současně byla zahájena rekonstrukce vjezdové brány a vydlážděno malé hradní nádvoří včetně mostu přes východní příkop. Jihozápadní bastion s prohlídkovou trasou byl dokončen v prosinci 2007. Roku 2009 byl zpracován projekt „Regenerace a rozšíření služeb národní kulturní památky Špilberk“, výbor Regionální rady Jihovýchod rozhodl o podpoře tohoto projektu na jaře 2010.