Pravomoci Senátu
Zeman v jedné z prezidentských debat zmínil, že kdyby mohl, změnil by Ústavu tak, aby se posílila pravomoc Senátu. Mnozí upozorňují, že v současné podobě je totiž nadbytečný. Souhlasíte? A proč vlastně čekáte na iniciativu zvenčí, nebylo by vhodné aby se senát snažil iniciovat posílení svých pravomocí, tak aby mohl skutečně vyvažovat PS?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Z toho plyne také jiný pohled na věc – na projednávané zákony. Byl
koncipován jako jakési „druhé oči“ při kontrole obsahu předkládaných návrhů
zákonů. Poslanecká sněmovna i při
rozdílném politickém složení přijímá mezi 50 až 60 % senátních verzí zákonů. To je
v evropském srovnání velmi úspěšné.
Pokud vím, v Senátu se dlouhodobě pravomocemi Senátu, jednacím řádem Senátu i ústavními procedurami zabývá Stálá komise Senátu pro Ústavu ČR a parlamentní procedury. Tato komise před časem připravila řadu námětů týkajících se i posílení pravomocí Senátu, ale také spolupráce s Poslaneckou sněmovnou PČR. Jedná se například o prodloužení Ústavou dané třicetidenní lhůty na projednání zákonů v Senátu, kdy zejména kodexové zákony není možno odpovědně v tak krátké lhůtě projednat. Nebo ztížení přehlasování souladného veta prezidenta republiky a Senátu Poslaneckou sněmovnou PČR. Dnes postačuje na přehlasování Senátu i prezidenta v PSP ČR 101 hlasů. To se ukázalo např. při stanovisku k reorganizaci úřadu práce jako naprosto špatně. Kdyby to pro sněmovnu bylo trochu těžší, ušetřili bychom stamiliony ve státním rozpočtu a spousty dalších problémů. Určitě je možno vést také diskusi o rozšíření čl. 40 Ústavy a rozšířit počet, zejména organických zákonů (např. Zákon o soudech a soudcích), kdy nebude možné Senát přehlasovat.
.
Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE