Pirátský analytický tým rovněž zjistil, že ve vlastnické struktuře společnosti Eurohold dříve působila společnost, jejímž jednatelem byl Radovan Vítek. Vlastníci společnosti Eurohold jsou navíc částečně anonymní a dokonce i s vazbami na ruský kapitál, stejně jako minoritní akcionáři ve dvou ze sedmi prodávaných společností - ČEZ Razpredelenie a ČEZ Elektro z takzvané skupiny TIM, konkrétně jsou všichni společně akcionáři ruské banky – AO IK Bank, registrované v Rusku. Před několika týdny byly navíc bulharské úřady pověřené kontrolou důvěryhodnosti společnosti Eurohold a jejími finančními toky.
„V pátek 10. května jsem podal premiérovi Andreji Babišovi a ministryni financí Aleně Schillerové písemnou interpelaci, která obsahovala 10 klíčových otázek k prodeji majetku ČEZu v Bulharsku. Pokládám za vyloučené, aby tento prodej byl ve spěchu dokončen, aniž by byly tyto otázky zodpovězeny a veškeré pochybnosti rozptýleny. Dotazoval jsem se na způsob, jakým byla společnost Eurohold vybrána, na hodnocení rizikovosti Euroholdu s ohledem na jeho provázání se skupinou TIM, na způsob stanovení přijatelnosti nabízené ceny ze strany Euroholdu či na uvedení skutečných vlastníků této společnosti, neboť část vlastnické struktury je nedohledatelná v Lucembursku,“ komentuje Michálek.
„Podezřelá neformální skupina TIM již dnes vlastní prostřednictvím své společnosti Chimimport a svých Penzijních fondů „Sila“ a „Saglasie“ pět procent akcií ve společnosti ČEZ Razpredelenie a 25 procent akcií ve společnosti ČEZ Elektro Bulgaria. Mocenská skupina TIM, vlastnící banky či aerolinky mohutně investovala do dluhopisů společnosti Eurohold a přitom má prokazatelné vazby na ruský kapitál. Je nutné zabránit případnému bezpečnostnímu ohrožení kritické energetické infrastruktury Bulharska, neboť je součásti energetické infrastruktury vnější hranice EU a její bezpečnostní hrozby se tak přenášejí na celou Evropskou unii,“ dodává senátor zvolený za Piráty Lukáš Wagenknecht.
„V zápise bulharského městského soudu v Sofii je u společnosti Alfa Euroaktiv, která spoluvlastnila společnosti Eurohold, uveden jako jednatel Radovan Vítek. Jediným vlastníkem společnosti Alfa Euroaktiv byl tehdy Assen Milkov Christov – současný předseda dozorčí rady společnosti Eurohold. Není ale zřejmé, kdo je minioritním akcionářem ČEZ Elektro Bulgaria, neboť některé seznamy akcionářů v bulharském obchodním rejstříku byly absurdně smazány. Zmizení některých dokumentů a údajů bulharská strana vysvětluje technickým výpadkem,“ komentuje analytik Pirátů Janusz Konieczny.